Stres üriner inkontinanslı hastalarda abdominal-kegel egzersizleri ve yaşam tarzı değişikliklerine uyumda teletıp uygulamalarının etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of telemedicine applications in compliance with abdominal-kegel exercises and lifestyle changes in patients with stress urinary incontinence: A Randomized controlled study
- Tez No: 870494
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA METİNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Public Health, Obstetrics and Gynecology, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmanın amacı,davranış değiştirme model teorisine dayalı olarak hazırlanmış ve Teletıp uygulamalarını içeren“Mutlu Mesane”isimli eğitim programının geleneksel yönteme göre etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışma Mart 2022-Ocak 2024 tarihleri arasında, Eskişehir Şehir Hastanesi Üroloji polikliniğine başvuran ve stres üriner inkontinans (SÜİ) tanısı alıp çalışmaya katılmayı kabul eden 20-65 yaş arası kadınlarda gerçekleştirilen randomize kontrollü, paralel kollu, tek kör bir araştırmadır. Katılımcılar yaşa göre tabakalama ve blok randomizasyonla müdahale (n=50) ve kontrol (n=50) gruplarına kör olarak ayrıldı. Araştırmacı tarafından SÜİ, abdominal-Kegel egzersizleri, yaşam tarzı değişiklikleri ile ilgili“Mutlu mesane için…”isimli broşür ve“Mutlu Mesane”isimli web sitesi hazırlandı. Müdahale öncesi (MÖ)'nde Üİ tanı anketi, risk belirleme anketi, inkontinans kısa testi (IQ), Üİ'nin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla Uluslararası İnkontinans Sorgulama Formu (ICIQ-SF) ve e-sağlık okuryazarlık ölçeği uygulandı. Müdahale uygulamasında kontrol grubuna broşür verildi, müdahale grubuna ise broşür verildi ve hazırlanan web sitesi tanıtıldı, erişim linki iletildi, eğitim videoları gösterildi. Müdahale sonrası (MS1)'nda IQ uygulandı. Üç aylık takip süresi boyunca müdahale grubuna eğitim programı doğrultusunda hazırlanmış günlük kısa mesajlar gönderildi. Üç aylık takip sonrası (MS2)'de aynı testler uygulandı.
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate the effectiveness of the training program called“Happy Bladder”which was prepared based on the behavior change model theory and included telemedicine applications, compared to the traditional method. The study was a randomized controlled, parallel-arm, single-blind, single-blind, randomized controlled trial conducted between March 2022 and January 2024 in women aged 20-65 years who applied to the Urology outpatient clinic of Eskişehir City Hospital and were diagnosed with stress urinary incontinence (SUI) and agreed to participate in the study. Participants were blindly divided into intervention (n=50) and control (n=50) groups by stratification according to age and block randomization. The researcher prepared a brochure titled“For a happy bladder...”and a website titled“Happy Bladder”about SUI, abdominal-Kegel exercises, lifestyle changes. Before the intervention (BI), UI diagnostic questionnaire, risk assessment questionnaire, incontinence short test (IQ), International Incontinence Questionnaire Form (ICIQSF), e-health literacy scale were applied to evaluate the effect of UI on quality of life. In the intervention study, the control group was given a brochure, the intervention group was given a brochure, the link to the prepared website was sent, and training videos were shown. IQ was administered after the intervention (AI1). During the three-month follow-up period, daily text messages prepared in line with the training program were sent to the intervention group. The same tests were applied after three months of follow-up (AI2).