Stres üriner inkontinanslı kadın hastalarda transobturator tape yönteminin erken ve orta dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
The evaluation of middle and early term results of transobturatory tape method for woman patient with stress urinary incontinence
- Tez No: 225089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Stres Üriner İnkontinans (SUİ) tedavisinde 2001 yılında tanımlananTransobturator Tape (TOT) yönteminin erken ve orta dönem inkontinans veyaşam kalitesi üzerine etkinliğini ile güvenirliğini değerlendirmek.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya SUİ yakınması ile üroloji polikliniğinebaşvuran hastalar dahil edildi. Daha önce inkontinans ve/veya pelvik organprolapsusu nedeniyle cerrahi geçirenler, ileri düzey sistemik hastalığı bulunanlarve urgency inkontinans komponenti baskın olan hastalar çalışmaya alınmadı.Hastaların preoperatif ve TOT uygulandıktan sonraki postoperatif 3, 6, 12. aylarve en son vizitte idrar kaçırıp kaçırmadıkları ve kullandıkları ped sayısı soruldu.Ayrıca yaşam kaliteleri ICIQ-SF (International Consultation on IncontinenceQuestionnaire-Short Form) sorgulama formu ile değerlendirildi. Wilcoxon signedrank testi ile istatistiksel anlam açısından incelendi.Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 55,0 yıl (39?76) olan 41 hasta dahiledildi ve postoperatif ortalama 20,3 (5?35) ay takip edildi. Hastaların 25'indepür stres inkontinans 16'sında mikst inkontinans mevcuttu. Operasyonlarortalama 11,4 dk (9-15) sürdü. İnkontinans yönünden toplam 39 (% 95,1)hastada tam kür elde edilirken, 2 (%4,9) hastada başarısız olundu. Operasyonile ilgili erken ve uzun dönemde herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Birhastada erken dönemde cinsel ilişkiye bağlı olarak vajen sütürlerinin açıldığı vetape'in vajende görüldüğü tespit edildi ve operasyonla düzeltildi. ICI?Q skoru,preoperatif ortalama 18,8 iken, postoperatif 3. ayda ortalama 1.7, 6. aydaortalama 1.27, 12. ayda 1.25 ve en son vizite 1,20 olarak ölçüldü. Preopdöneme göre post operatif tüm vizitlerde elde edilen ICI-Q skorları istatistikselolarak anlamlı düşüktü (p05).Sonuç: Kolay uygulanabilen, komplikasyon oranı düşük ve başarı oranıyüksek bir yöntem olan TOT SUİ tedavisinde tercih edilebilecek bir yöntemolarak gözükmektedir. Son yıllarda yüksek başarı oranlarıyla sık uygulanan biryöntem olmakla beraber daha uzun dönem sonuçlarını bildiren ve diğeryöntemlerle karşılaştıran çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: We want to investigate Transobturatory Tape (TOT)technique which was described in 2001 for Stress Urinary Incontinence (SUI)treatment on efficiency and reliability of incontinence and life quality for earlyand mid-term time periods.Material and Methods: The patients who had admitted to our clinicwith SUI complaint were enrolled this study. The patients with previous surgeryfor incontinence and/or pelvic organ proplapsus, had advanced systemicdisease and predominant urgency incontinence component were excluded fromthe study. The enuresis rate and used pad number of patients were determinedin preoperative and postoperative 3, 6, 12. months and last visit. Additionallylife quality of patients was evaluated with ICIQ-SF (International Consultationon Incontinence Questionnaire-Short Form) query. Wilcoxon signed rank testwas used for statistically analysis.Results: The 41 patients were included to the study which were mean55,0 (39?76) years old and they were followed up 20,3 (5?35) monthspostoperatively. The 25 patients had pure stress incontinence and 16 had mixincontinence. The mean operation time was 11,4 (9-15) minutes. Regardingincontinence, 39 (% 95,1) patients had total cure but, the treatment of 2(%4,9) were failed. There were no early and late term complications related tothe operation. In one patient the vaginal sutures were unraveled because ofearly sexual intercourse and the tape was observed in vagina, later thecondition was corrected with re-operation. The mean ICI?Q scores weremeasured as 18,8 in preoperative period, 1.7 in postoperative 3. months, 1.27in postoperative 6. months, 1.25 in postoperative 12. months and 1.20 in lastvisit. The ICI?Q scores in all postoperative periods were low according topreoperative period and this result was statistically significant (p0.05).Conclusion: We concluded that the TOT technique for SUI treatmentwas easy handled method, with low complication and high success rate so thismethod was preferable. The method is frequently used in last years with high