Psoriasisli hastalarda metabolik sendrom komponentlerinin retrospektif olarak araştırılması
Investigation of components of the metabolic syndrome in patients with psoriasis, retrospectively
  1. Tez No: 369772
  2. Yazar: İLKAY KOLUKIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞARGÜL DENLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Psoriasis keskin sınırlı, eritemli papül ve plaklar üzerinde yerleşmiş parlak, sedefi-beyaz skuamlarla karakterize, kronik seyirli inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Etyolojisi tam olarak bilinmemekle beraber, oluşumunda kalıtsal bir yatkınlığın olduğu ve yaşam süresi içinde herhangi bir zamanda çeşitli tetikleyici faktörlerle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Son yıllarda psoriasisteki kronik inflamasyonun metabolik ve vasküler bozuklukların gelişimine neden olduğu öne sürülmekte ve çalışmalar psoriasise eşlik eden komorbiditeler üzerine yoğunlaşmaktadır. Psoriasis ile ilişkili komorbiditeler arasında metabolik sendrom da yer almaktadır. Bu çalışmada, psoriasisli hastalarda metabolik sendrom komponentlerinin retrospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla 2007-2012 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı kliniğinde psoriasis tanısıyla takip ve tedavileri yapılan hastaların arşiv dosyaları ve otomasyon bilgileri incelenmiştir. Hastaların açlık kan şekeri değerleri, antidiyabetik tedavi almaları; sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri, antihipertansif tedavi almaları; serum lipid düzeyleri ve beden kitle indeksleri verileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 154 olgunun NCEP ATP III metabolik sendrom tanı kriterlerine göre 71 (% 46.1)'inde artmış kan basıncı, 36 (% 23.4)'sında artmış açlık kan şekeri saptandı. 154 olgunun 102(% 66.2)'sinde düşük HDL düzeyi, 64(% 41.6)' ünde yüksek trigliserid düzeyi saptandı. Beden kitle indeksi 30'un üzerinde olan 47 olgu (% 30.5) saptandı. Çalışmada obezite kriteri olarak beden kitle indeksi kullanıldığında psoriasisli 154 olguda NCEP ATP III tanı kriterlerine göre beş kriterden ( obezite, artmış kan basıncı, yüksek trigliserid düzeyi, düşük HDL düzeyi, artmış açlık kan şekeri) üçünü sağlayan 52 olgu (% 33.8) saptandı. Sonuç: Psoriasisli olguların eşlik edebilecek metabolik sendrom komponentleri açısından bir multisistem hastalığa yaklaşım gibi takip ve tedavileri yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease which is characterized by silvery white squams settled on the sharply demarcated, erythematous papules and plaques. Although its etiology is unknown, it is thouhgt that it has hereditary predisposition to the formation and at any time in survival might be caused by various factors that trigger. In recent years it has been proposed that chronic inflammation in psoriasis causes development of metabolic and vascular disorders and studies have focused on psoriasis comorbidities accompanying. There is also metabolic syndrome in the comorbidities associated with psoriasis. In this study, retrospectively determination of the components of metabolic syndrome in patients with psoriasis was aimed. Materials and Methods: Records and automation information of Çukurova University Medicine Faculty Balcalı Hospital Dermatology and Venerology Department Clinic between years 2007-2012 about patients with psoriasis have been analysed. The data of the fasting blood glucose, taking antidiabetic treatment, systolic and diastolic blood pressure values, taking antihypertensive treatment, serum lipid levels and body mass index were collected. Findings: According to the NCEP ATP III diagnostic criteria for metabolic syndrome, 71 of 154 patients (46.1 %) showed increased blood pressure, 36 of 154 patients (23.4 %) showed elevated fasting blood glucose. 102 of 154 patients (66.2 %) showed low HDL level, 64 patients (41.6 %) showed high triglycerides level. 47 cases (30.5 %) that body mass index over 30 were revealed. In the study if body mass index is used as a criterion of obesity, acccording to the NCEP ATP III diagnostic criteria (obesity, increased blood pressure, high triglyceride level, low HDL levels, increased fasting blood glucose ) allowing three of the five criteria 52 cases (33.8 %) among 154 patients with psoriasis were revealed. Conclusion: Follow up and the treatment of patients with psoriasis should be done as a approach of multisystem disease in terms of metabolic syndrome accompanying components.