Renal transplantasyon yapılmış olan hastalarda CD3+ Ve CD4+ T lenfosit oranı ile rejeksiyon/enfeksiyon arasındaki ilişki
The relationship between CD3 and CD4 positive T lymphocytes ratio and rejection/ infection, in patients who underwent renal transplantation
- Tez No: 369777
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ERKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Renal transplantasyon alıcılarının takibinde gelişen enfeksiyonlar ve akut rejeksiyonlar greft sağ kalımını olumsuz yönde etkilemektedir. Transplantasyon sonrası enfeksiyon ile rejeksiyon ayırımı da önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. T hücre yüzey belirleyicileri rejeksiyon ve enfeksiyon durumlarında artabilmekte veya azalabilmektedir. Çalışmamızda transplantasyon sonrası görülen enfeksiyon/rejeksiyon tanısı ve ayırıcı tanısında T lenfosit işaretleyicilerindeki değişimi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya renal transplantasyon sonrası takipte olan toplam 56 hasta alındı. Böbrek fonksiyon testlerinde bozulma nedeniyle kliniğe yatırılmış olan 31 hasta klinik ve laboratuar özelliklerine göre enfeksiyon ve rejeksiyon grupları olarak ayrıldı. Kontrol grupları olarak transplantasyon sonrası kontrole gelen enfeksiyon/rejeksiyon şüphesi olmayan 25 hasta dahil edildi. Kontol grubundaki olguların 10 tanesine kadaverik donörden nakil yapılmıştı. Serum örneklerinde flowsitometrik yöntemle T lenfosit işaretleyicileri CD3, CD4, CD8 düzeyleri çalışıldı. T lenfosit işaretleyicilerinin enfeksiyon/rejeksiyon klinik tabloları ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: CD3, CD4, CD8 hücreleri açısından enfeksiyon ve rejeksiyon grupları arasında anlamlı fark görülmedi. Enfeksiyon ve rejeksiyon grupları ile kontrol grubundaki transplant alıcıları arasında da hücre yüzey belirleyicileri benzerdi. Buna karşın kadaverik donörden nakil yapılmış alıcıların CD3, CD4, CD8 düzeyleri enfeksiyon ve rejeksiyon gruplarına göre belirgin azalmıştı. Lenfosit işaretleyicileri ve WBC içindeki lenfosit oranının birinci ve ikinci takip değerleri enfeksiyon ve rejeksiyon gruplarında karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak farklı olmadığı görüldü. Sonuç: Renal transplant alıcılarında ve özellikle ATG ile yapılan indüksiyon tedavisi sonrası ölçülen T lenfosit düzeylerinin takibi klinik faydalar sağlayabilmekte, kritik olgularda enfeksiyon ve rejeksiyon durumları açısından fikir verici olabilmektedir. T hücre tiplerinin renal transplantasyon yapılmış hastalardaki klinik öneminin daha net bir şekilde belirlenebilmesi ve prognoza etkisinin anlaşılabilmesi için geniş hasta gruplarında yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Monitoring of renal transplant recipients in the developing infections and acute rejections adversely affect graft survival. Differentiation of infection and rejection after transplantation appears to be a significant problem. T cell surface markers can be elevated in the presence of infection or rejection, and can be decreased. In our study, we aimed to investigate the changes in T lymphocyte markers the infections seen after renal transplantation and rejection diagnosis and the differential diagnosis. Materials and Methods: A total of 56 patients were enrolled in follow-up after renal transplantation. Been hospitalized due to failure in renal function tests of 31 patients were divided into two groups with clinical and laboratory features of infection and rejection. As the control group who had come to the examination of infection after renal transplantation and rejection were 25 patients without rejection doubt. 10 patients in control group had transplantation from cadaveric donors. In serum samples of patients with T-lymphocyte markers, CD3, CD4, CD8 levels were studied by flowcytometrical methods. Surface markers of T lymphocytes relationship with clinical infection and rejection were investigated. Results: CD3, CD4 and CD8 cells in terms of infection and rejection were not significantly different between the two groups. The cell surface determinants were similar to the groups of infection and rejection of transplant recipients and the control group. However cadaveric donor organ transplant recipients CD3, CD4 and CD8 levels were significantly decreased compared to infection and rejection groups. Lymphocyte markers and WBC lymphocytes ratio in the first and second tracking infection and rejection group when compared to the values, were not statistically different. Conclusion: Renal transplant recipients and especially after induction therapy with ATG measured monitoring the levels of T lymphocytes may provide clinical benefits, in critical cases of infection and rejection may be suggestive. For a clearer understanding of the clinical importance of T cell subsets in patients undergoing renal transplantation and the effect to the prognosis can be measured in large patient studies will be needed.