Küratif rezeksiyon yapılan kolorektal kanserlerde lenf nodu oranının prognostik önemi
The prognostic importance of lymph node ratio in colorectal cancers in which curative resection was implemented
  1. Tez No: 369776
  2. Yazar: MEHMET DENİZ ÖRENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALABAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Küratif Rezeksiyon Yapılan Kolorektal Kanserlerde Lenf nodu Oranının Prognostik Önemi Amaç: Bu çalışmanın retrospektif amacı küratif rezeksiyon yapılan nonmetastatik kolorektal kanserlerde lenf nodu oranın (LNO) prognostik önemini belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Servisimizde nonmetastatik kolorektal kanser nedeni ile opere edilen 205 hastanın karakteristik ve patolojik özellikleri retrospektif olarak incelenerek kaydedildi. Metastatik lenf nodlarının çıkarılan toplam lenf noduna oranının 1/4, 1/2, 3/4 ve 1 arasında olmasına göre hastalar 4 gruba ayrıldı. Bu gruplardan LNO1 lenf nodu oranının 0 ile 1/4 arasında kalan hasta grubunu, LNO2 1/4 ile 1/2 arasında kalan hasta grubunu, LNO3 1/2 ve 3/4 arasında kalan hasta grubunu ve LNO4 de 3/4 ile 1 arasında kalan hasta grubunu temsil etmektedir. Bu çalışmada ayrıca lenf nodu oranı 1/2'nin altındaki ve 1/2'nin üstündeki farklılığın değerlendirilebilmesi amaçlanarak iki grup daha oluşturuldu. Bu gruplar da LNOA ve LNOB olarak adlandırıldılar. LNOA grubu lenf nodu oranının 0 ile 1/2 arasında olan hastaları, LNOB grubu ise lenf nodu oranının 1/2 ile 1 arasında olan hastaları temsil etmektedir. Çalışmada elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiş, normal dağılım gösteren sürekli değişkenlerin analizinde bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi, normal dağılım göstermeyen sürekli değişkenlerin analizinde ise Mann Whitney U veya Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin analizinde ki-kare testi kullanılmıştır. Yaşam analizleri için Kaplan-Meier ve Cox regression analizleri, grup karşılaştırmalarında ise Log rank testi kullanılmıştır. p değerinin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Prognostic Importance of Lymph Node Ratio in Colorectal Cancers in Which Curative Resection Was Implemented Purpose: This study was carried out to define the prognostic importance of lymph node ratio (LNR) in colorectal cancers in which curative resection was implemented. Materials and Methods: The characteristic and pathological features of 205 patients who had been operated because of colorectal cancer at the General Surgery Department of Çukurova University were recorded after being investigated retrospectively. The patients were classified into 4 groups (1/4, 1/2, 3/4 and 1) according to the rate of metastatic lymph nodes to the removed total lymph nodes. LNR1 represents the patients whose lymph node ratio is between 0 and 1/4, LNR2 represents the patients whose lymph node ratio is between 1/4 and 1/2, LNR 3 represents the patients whose lymph node ratio is between 1/2 and 3/4, LNR 4 represents the patients whose lymph node ratio is between 3/4 and 1. Moreover in this study, two groups were formed as the difference of the rate of lymph node below 1/2 and above 1/2 were aimed to evaluate and two other groups were formed to evaluate the effect of the number of removed total lymph node on survival. These groups are named as LNRA and LNRB. LNRA represents the patients whose lymph node ratio is between 0 and 1/2, LNRB represents the patients whose lymph node ratio is between 1/2 and 1. The relevancy of the data obtained from the study to the normal distribution was tested; independent groups t-test and one way variance analysis were used in the analysis of continuous variables that showed normal distribution and Mann Whitney U test or Kruscall Wallis test were used in the analysis of continuous variables that did not show normal distribution. In the analysis of categorical variables, chi-square test was used. Kaplan-Meier and Cox regression analysis were used for life analysis and Long rank test was used in the group comparisons. The results in which p value was