Anterior dişlerin sagital yöndeki hareketlerinin dudaklar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of sagital movements of anterior teeth on lips
- Tez No: 369813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı, maksiller anterior dişleri retrakte ve protrakte edilen iki grup hastada, kesici retrüzyonu ve protrüzyonuna bağlı olarak dudaklarda meydana gelen değişikliklerin incelenmesidir.Ortodontik tedavisi tamamlanmış 73 birey, tedavi başı (T0) ve sonundaki (T1) lateral sefalometrik radyografileri üzerinde yapılan çakıştırmadaki kesici hareketinin yönüne göre protrüzyon ve retrüzyon grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Protrüzyon grubundaki 40 hastanın (23 kız, 17 erkek) yaş ortalamaları 13,5 yıl ve retrüzyon grubundaki 33 hastanın (23 kız, 10 erkek) yaş ortalamaları 13,2 yıldı. Sert ve yumuşak doku ölçümleri T0 ve T1 lateral sefalometrik radyografileri üzerinde yapılarak, istatistiksel olarak değerlendirildi.Tedavi sonunda protrüzyon grubunda hem alt hem de üst dudak öne hareket etti, retrüzyon grubunda ise dudak konumlarındaki hafif değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Protrüzyon grubunda dudak kalınlıklarının ve mentolabiyal sulkus derinliğinin arttığı izlendi. Retrüzyon grubunda üst dudak kalınlığının arttığı görüldü. Hem protrüzyon hem de retrüzyon grubunda burun ucu ve çene ucunda büyüme meydana geldi. Her iki grupta da üst kesici hareketi ile üst dudak ve alt dudak hareketi ve alt kesici hareketi ile alt dudak hareketi arasında farklı düzeylerde pozitif korelasyonlar izlendi. Başlangıç üst dudak kalınlığı ile tedavi sonrasında oluşan üst dudak kalınlığındaki artış arasında her iki grupta da pozitif yönlü düşük bir korelasyon saptandı.Büyümenin etkisiyle protrüzyon grubunda kesici hareketine bağlı yumuşak doku değişiklikleri belirginleşirken, retrüzyon grubunda bu değişikliklerin özellikle üst dudak bölgesinde kompanze edildiği izlendi. Üst dudaktaki değişikliklerin öngörülmesinin alt dudağa göre daha güç olduğu gözlendi. Bireyler arasındaki yumuşak doku değişkenliği nedeniyle kesici hareketi ile dudak cevabı arasında bir oran oluşturulamadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this retrospective study was to evaluate the effects of protrusion and retrusion of the maxillary anterior teeth on the lips.Pretreatment (T0) and posttreatment (T1) lateral cephalograms of 73 patients were examined. According to the protrusion or retrusion of upper incisors on superimpositions of T0 and T1 lateral cephalograms, subjects are divided into 2 groups. In the protrusion group, there were 40 subjects (23 female and 17 male) with a mean age of 13,5 years and in the retrusion group 33 subjects (23 female and 10 male) with an mean age of 13,2 years, which had been treated with extraction or nonextraction. Hard and soft tissue measurements of pretreatment and posttreatment lateral cephalograms were statistically evaluated.In the protrusion group both upper and lower lips moved anteriorly, thickened and the mentolabial sulcus was deepened. In the retrusion group, slight movement of lips were not found to be statistically significant and the upper lip was thickened during treatment. In both groups, significant growth changes occured at nose and chin. Different degrees of positive correlations were found between the change in upper incisor?s position and the movement of upper and lower lips, and positional changes of lower incisors and lower lip. There were a weak positive relationship between initial upper lip thickness and changes of posttreatment upper lip thickness in both groups.Due to pubertal growth, soft tissue changes following incisor movement became more evident in the protrusion group, whereas in the retrusion group these changes were compansated especially in the upper lip region. The changes in the upper lip seemed to be less predictable than the changes in the lower lip. Because of large variability in soft tissue response to tooth movement, incisor to lip movement ratio could not be established.