Hyrax ve hibrit hyrax genişletme aygıtlarının iskeletsel, dişsel ve periodontal etkilerinin üç boyutlu olarak değerlendirilmesi
Three dimensional evaluation of the skeletal, dental and periodontal effects of hyrax and hybrid hyrax expansion appliances
- Tez No: 369814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, diş destekli genişletme aygıtı (Hyrax) ile diş-kemik destekli genişletme aygıtının (Hibrit Hyrax) iskeletsel, dişsel ve periodontal etkilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesidir. Çalışmamıza, maksiller darlığı nedeniyle genişletmeye ihtiyaç duyan toplam 25 birey katılmıştır. 13 hastadan oluşan I. gruba (yaş ortalaması 14,3 ± 2,3 yıl) Hyrax, 12 hastadan oluşan II. gruba (yaş ortalaması 13,8 ± 2,2 yıl) Hibrit Hyrax aygıtı uygulanmıştır. Tüm bireylerden genişletmeden önce (T1) ve genişletmeden 3 ay sonra (T2) fotoğraf, model, ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kayıtları alınmıştır. KIBT görüntüleri üzerinde MIMICS® yazılım programı kullanılarak iskeletsel, dentoalveoler ve periodontal ölçümler yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21.0 istatistiksel yazılım programı kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirme sonucunda, iskeletsel ölçümlerin hem Hyrax hem de Hibrit Hyrax grubunda anlamlı derecede arttığı bulunmuştur. Yine her 2 grupta dişler arası mesafeler anlamlı artış göstermiştir. Diğer yandan, 1. ve 2. premolarlar arası mesafeler Hyrax grubunda Hibrit Hyrax grubuna göre daha fazla artmıştır. Her iki genişletme apareyi ile destek alınan dişlerin bukkal kemik kalınlıklarında azalma, palatal kemik kalınlıklarında artış meydana gelmiştir. Sol 1. premolarların bukkal ve palatinal kemik kalınlıklarındaki değişiklikler incelendiğinde gruplar arasında anlamlı farklar görülmüştür (p0.05). Sonuç olarak, üst çene darlığının tedavisinde Hyrax ve Hibrit Hyrax genişletme apareyleri etkin olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, Hyrax aygıtıyla premolar bölgesinde Hibrit Hyrax aygıtına göre daha fazla genişleme sağlanabilmektedir. Hibrit Hyrax aygıtı ise 1. premolarların kemik desteğinde belirgin bir değişikliğe neden olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate skeletal, dental and periodontal effects of tooth-borne expansion appliance (Hyrax) and tooth-bone anchored expansion appliance (Hybrid Hyrax) via cone-beam computed tomography. Twenty-five individuals, in need of expansion due to maxillary constriction, were included in our study. Hyrax was used in the 1st group, consisting of 13 patients (mean age of 14.3 ± 2.3 years), and Hybrid Hyrax was applied to the 2nd group with 12 patients (mean age of 13.8 ± 2.2 years). Photographs, dental models and cone-beam computed tomography (CBCT) records were taken from all of the patients before expansion (T1) and 3 months post-expansion (T2). Skeletal, dentoalveolar and periodontal evaluations were made on CBCT images using MIMICS® software program. In the evaluation of data, SPSS 21.0 statistical software was used. Skeletal measurements were increased significantly in both Hyrax and Hybrid Hyrax groups. It was also found that the interdental distances showed significant increases in both groups. However, the distances between 1st and 2nd premolars increased more in Hyrax group compared to Hybrid Hyrax group. With both expansion appliances, buccal bone thicknesses of anchored teeth decreased and palatal bone thickness of the anchored teeth increased. When changes in buccal and palatinal bone thicknesses of the left 1st premolars were compared, significant differences were seen between the groups (p0.005). In conclusion, Hyrax and Hybrid Hyrax expansion appliances can be used efficiently for the treatment of maxillary constriction. However, when compared to Hybrid Hyrax appliance, more expansion can be achieved with Hyrax appliance in II the premolar region. On the other hand, Hybrid Hyrax appliance doesn't cause any significant change in the bony support of 1st premolars.