Maksillofasiyal cerrahide kullanılan rezorbe olabilen cerrahi plak ve vida sistemlerinin biyomekanik özellikleri
Biomechanical properties of resorbable plate and screw systems which are used in maxillofacial surgery
- Tez No: 369820
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ŞENÇİFT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Maksillofasiyal cerrahide kullanılan metal plak ve vida sistemlerinin dezavantajları dolayısıyla çıkartılması gerekliliği bilinmektedir. Bu gereklilikle beraber ikinci bir cerrahi girişime gerek kalmadan uygulandığı alandan rezorbe olarak uzaklaşan materyallerin araştırılmasına başlanmıştır. Bu derlemede altın standart olarak bilinen titanyum plak ve vida sistemleri ile rezorbe olabilen plak ve vida sistemlerinin biyomekanik özelliklerinin karşılaştırıldığı araştırmalar derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that metal plates and screws used in maxillofacial surgery should be removed because of their disadvantages. In consequence of this requirement, it is started to investigate the properties of resorbable materials which do not need a second surgical intervension. In this review, the biomechanical properties of resorbable plates and titanium plates/screws, known as golden standart, are reported.