Ortodontik örtücülerin florür salınımı, reşarjı ve ortama farklı yöntemlerle florür eklenmesinin demineralizasyon üzerindeki etkisi
Evaluating fluoride releasing capacity of orthodontic sealants and their potential of recharge after fluoride application and to assess sealant's effect on tooth demineralisation when different fluoride recharge treatments are used
- Tez No: 369822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamızın amacı florür salınımı yapma özelliğine sahip bir örtücü materyal olan Ortho Coat'un florür salınım miktarı, bu salınımın zamanla değişimi ve ortama florür eklenmesi ile reşarj olabilme potansiyelinin in-vitro ortamda değerlendirilmesi ve ortama farklı yöntemlerle florür eklendiğinde bu örtücü materyalin diş demineralizasyonu üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın 1. bölümünün ilk kısmında Ortho Coat (O) ve Pro Seal (P) materyallerinden hazırlanan toplam 20 adet diskin 56 günlük bir süreçte yapay tükrük içine florür salınımları İyon Selektif Elektrot yöntemi ile ölçülmüştür. İkinci kısımda ise, yine aynı yüzey örtücülerden hazırlanan toplam 80 adet disk, 1 haftalık deşarj döneminin ardından, 8 adet diskten oluşan 10 gruba ayrılmıştır. P DM (Pro Seal-Diş macunu) ve O DM (Ortho Coat-Diş macunu) gruplarına florürlü diş macunu, P G (Pro Seal-Gargara) ve O G (Ortho Coat-Gargara) gruplarına florürlü gargara, P MI (Pro Seal- MI Paste Plus) ve O MI (Ortho Coat-MI Paste Plus) gruplarına florür içeren CPP-ACP, P DM+G (Pro Seal-Diş macunu ve Gargara) ve O DM+G (Ortho Coat-Diş macunu ve Gargara) gruplarına diş macunu ve gargara, P DM+MI (Pro Seal-Diş macunu ve MI Paste Plus) ve O DM+MI (Ortho Coat-Diş macunu ve MI Paste Plus) gruplarına ise diş macunu ve florür içeren CPP-ACP uygulanmıştır. Diş macunu uygulaması 3 hafta süreyle devam ederken, gargara ve florür içerikli CPP-ACP uygulaması 1. haftanın sonunda bırakılmıştır. Üç hafta boyunca florür salınımları ölçülmüştür. Çalışmanın 2. bölümünde 50 adet premolar diş 5 gruba ayrılarak Transbond XT kullanılarak braketler yapıştırılmıştır. Kontrol grubuna (T) herhangi bir örtücü ve reşarj ajanı uygulaması yapılmazken, geri kalan tüm gruplara Ortho Coat yüzey koruyucusu uygulanmıştır. Birinci haftanın sonundan başlanarak, 1 hafta boyunca fırçalamaya ek olarak T+O+DM+G (Transbond+Ortho Coat+Diş macunu+Gargara) grubuna gargara, T+O+DM+MI (Transbond+Ortho Coat+Diş macunu+MI Paste Plus) grubuna da CPP-ACP uygulanmıştır. T (Transbond) ve T+O (Transbond+Ortho Coat) grubu dışındaki tüm gruplara diş macunu uygulaması 3 hafta boyunca devam etmiştir. Toplam 4 hafta süren bu süreçte dişler günde 16 saat remineralizasyon, 7 saat demineralizasyon solusyonunda bekletilmiştir. Her bir yarım kuron üzerinde, braketin 200 μm servikalinde ve 20 μm, 30 μm, 50 μm ve 70 μm derinliklerde mikrosertlik ölçümleri yapılmıştır. Çalışmamızın 1. bölümünde her iki yüzey örtücünün de anlamlı düzeyde florür salınımı yaptıkları bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, rezin esaslı yüzey koruyucu Ortho Coat florür salınımı yapmakla beraber bu salınım ilk günlerin ardından belirgin düşüş göstermektedir. Diğer yandan florürlü ajanlarla yeniden yüklenebilme özelliğine sahiptir. Minenin daha yüzeyel tabakasında demineralizasyona karşı koruyucu etki göstermektedir, alt tabakalar için ise ek reşarj ajanlarına ihtiyaç duyulabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate in-vitro fluoride releasing capacity of Ortho Coat and its potential of recharge after fluoride application and to assess its effect on tooth demineralization when different fluoride recharge treatments are used. At the initial section of the first part of the study, fluoride release of 20 discs, prepared from Ortho Coat (O) and Pro Seal (P) materials, into artificial saliva for 56 days were measured by Ionized Selective Electrode method. In the second section, 80 discs prepared from the same surface sealants were divided into 10 groups, each consisting of 8 discs, after 1 week of decharging period. Fluoridated toothpaste was applied to P TP (Pro Seal-Toothpaste) and O TP (Ortho Coat-Toothpaste) groups, whereas P M (Pro Seal-Mouthrinse) and O M (Ortho Coat-Mouthrinse) groups received fluoridated mouthrinse. Fluoridated CPP-ACP was used in P MI (Pro Seal- MI Paste Plus) and O MI (Ortho Coat-MI Paste Plus) groups, while toothpaste and mouthrinse was applied to P TP+M (Pro Seal-Toothpaste and Mouthrinse) and O TP+M (Ortho Coat-Toothpaste and Mouthrinse) groups and toothpaste and fluoridated CPP-ACP was applied to P TP+MI (Pro Seal-Toothpaste and Mouthrinse) and O TP+MI (Ortho Coat-Toothpaste and Mouthrinse) groups. Toothpaste application was continued throughout 3 weeks while mouthrinse and fluoridated CPP-ACP application was stopped at the end of the first week. Fluoride release during 3 weeks was measured. In the second part of the study, brackets were bonded to 50 premolars, which were divided into 5 groups, using Transbond XT. No sealant or recharging agent was applied to control group (T) while Ortho Coat surface sealant was applied to the other groups. In addition to tooth brushing, mouthrinse was used in T+O+TP+M (Transbond+Ortho Coat+Toothpaste+Mouthrinse) group and CPP-ACP was used in T+O+TP+MI (Transbond+Ortho Coat+Toothpaste+MI Paste Plus) group for 1 week. Toothpaste application to all groups continued for 3 weeks, excluding T (Transbond) and T +O (Transbond+Ortho Coat) groups. Teeth were sustained in remineralization solution for 16 hours and demineralization solution for 7 hours. In each half of the crown, micro hardness measurements were performed at 200 μm cervically of the bracket, at depths of 20 μm, 30 μm, 50 μm and 70 μm. In the first part of the study, it was found that both surface sealants made significant fluoride release (p0,05). To conclude, resin based surface sealant Ortho Coat shows significant decrease in terms of fluoride release after initial days. On the other hand, it has the capability of recharging with fluoride containing agents. Ortho Coat may protect the superficial layer of the enamel against demineralization, whereas additional recharging agents might be required for deeper layers.