Türkiye yerli keçi genetik kaynaklarından Ankara, Kıl, Kilis ve Honamlı keçilerinde hemoglobin, transferrin, seruloplazmin ve glutatyon polimorfizmi
The haemoglobin, transferrin, ceruloplasmin and glutathion polymorphism at Ankara, Hair, Kilis and Honamli goats of native goat breeds of Turkey
  1. Tez No: 369823
  2. Yazar: AYŞE ÖZGE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Demir AÖ, Türkiye yerli keçi genetik kaynaklarından Ankara, Kıl, Kilis ve Honamlı keçilerinde hemoglobin, transferrin, seruloplazmin ve glutatyon polimorfizmi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Doktora Tezi, Van, 2014. Türkiye'ye özgü yerli keçi ırklarında çeşitli biyokimyasal parametrelerin polimorfik özelliklerini saptamak için yapılan bu çalışmada Ankara, Kıl, Kilis ve Honamlı keçileri canlı materyal olarak kullanıldı. Bu amaçla Ankara, Antalya, Kilis ve Konya illerinde bulunan her ırk için iki ayrı sürü seçildi. 2-4 yaşlı keçilerden oluşan her sürüden 30 keçi olmak üzere her ırktan 60, toplam 240 keçinin usulüne uygun kan örnekleri alındı. Hemoglobin (Hb), transferrin (Tf), seruloplazmin (Cp) ve glutatyon (GSH) polimorfizmi için analizler yapıldı. Hb tipleri nişasta, Tf tipleri poliakrilamid jel elektroforezi ile yapılırken, Cp ve GSH deneyleri spektrofotometrik olarak saptandı. Yapılan analizler sonucunda Hb tipleri iki allel gen tarafından kontrol edilen, AA, AB ve BB genotipleri halinde gözlendi. Tf tipleri ise üç allel gen tarafından kontrol edilen, AA, AB, AC, BB, BC ve CC genotipleri halinde saptandı. Irk içi populasyonlar dikkate alındığında Hb bakımından sadece Ankara keçileri Hardy-Weinberg dengesinde iken diğer ırkların dengede olmadığı belirlendi. Ancak, Tf bakımından 4 ırkında Hardy-Weinberg dengesinde olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Demir AO, The haemoglobin, transferrin, ceruloplasmin and glutathion polymorphism at Ankara, Hair, Kilis and Honamli goats of native goat breeds of Turkey, Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences PhD Thesis in Department of Biochemistry, Van, 2014. This study has been done to determine the polymorphic traits of goat breeds specific to Turkey. For this purpose Ankara, Kıl, Kilis and Honamlı breeds of Goat were chosen as live materials. Two different flock for each breed were found in Ankara, Antalya, Kilis and Konya. Blood samples of 2-4 years old 30 goats from each flock, totally 240, were taken. Analyzes were done for the polymorphic determination for the Haemoglobin (Hb), Transferrine (Tf), Ceruloplasmine (Cp) and Glutathione (GSH). Hb types were eluciated by starch gel electrophoresis, Cp and GSH analysis were spectrophotometrically performed. Hb types were found as 3 genotypes AA, AB, AB controlled by 2 allel genes Tf types were found as AA, AB, AC, BB, BC ve CC genotypes controlled by 3 allel genes. When taken in population at in-breed only, Hb of Ankara goat was inaccordance with the Hardy-Weinberg balances. The others were not in balances. But, in respect of Tf four goat breeds were in balanced with Hardy-Weinberg.