Flor salınımı yapan bağlayıcı adezivin ortodontik braket etrafında meydana gelen beyaz leke lezyonlarına karşı etkisi ve klinik başarısı
Effective and clinical success of fluoride releasing adhesive in preventing white spot lesions around the orthodontic bracket
- Tez No: 514023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ALPER ÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı flor salınımı yapan bağlayıcı primer ve örtücü ile konvansiyonel primerin ortodontik braket etrafında meydana gelen beyaz leke lezyonlarına karşı etkisinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Birey ve Yöntem: Çalışmaya 60 hasta dahil edildi ve rastgele iki gruba bölündü. Birinci grupta, tabanı adeziv kaplı braketler (APC Plus Victory series, 3M Unitek, Monrovia, CA, USA) ile flor salan ve reşarj olabilen Opal Seal (Opal Seal; Ultradent, South Jordan, UT, USA) kullanıldı. İkinci grupta aynı tabanı adeziv kaplı braketler ile konvansiyonel bir primer kullanıldı (Transbond XT Primer; 3M Unitek, Monrovia, CA, USA). Birinci grupta mine yüzeyindeki primer miktarını kontrol etmek için siyah bir ışık kaynağı kullanıldı. Opal Seal siyah ışık kaynağı altında görülebilen floresan bir ajana sahiptir. Braketlerin çevresindeki primer eksikliği bu şekilde tespit edilerek primer bu bölgelerde tekrar uygulandı. Ortodontik tedaviden sonra alınan her bir dişin dijital fotoğraf görüntüleri ile beyaz leke lezyonları skorlandı ve alan ölçümleri yapıldı. Braketlerin sökümünden sonra DIAGNOdent (DIAGNOdent pen; KaVo Dental, Biberach, Germany) ile dişlerin beyaz leke lezyonları ayrıca değerlendirildi. Bulgular: Beyaz leke lezyonlarının oranı birinci grupta % 26.9, ikinci grupta ise % 29'dur. Dijital fotoğraf görüntülerinde yapılan skorlamaların incelenmesi sonucu iki grup arasında istatistiksel anlamda bir farklılık yoktur. Ancak DIAGNOdent değerlendirilmesi sonucunda iki grup arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Beyaz leke meydana gelen dişlerdeki lezyonların büyüklüğü açısından her iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç: Dijital fotoğraf görüntülerin skorlanması, lezyon alanlarının hesaplanması, DIAGNOdent ölçümlerinin değerlendirilmesi ile elde ettiğimiz bulgular sonucu, ortodontik tedavide flor salınımı yapan Opal Seal primerin, klinik uygulamalarda kullanılabileceği fakat beyaz leke lezyonlarını önleme açısından flor salınımı yapmayan primerlerden üstün bir yanı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate and compare the effect of fluoride releasing primer and sealant to conventional primer of white spot lesions around the orthodontic bracket. Material and Method: Sixty patients were divided into two groups. In group 1, adhesive precoated brackets (APC Plus Victory series, 3M Unitek, Monrovia, CA, USA) were bonded with a fluoride-releasing and rechargeable primer (Opal Seal; Ultradent, South Jordan, UT, USA). In group 2 the same adhesive-coated brackets were bonded with a conventional primer (Transbond XT Primer; 3M Unitek, Monrovia, CA, USA). In group 1 a black light source was used to examine the amount of adhesive remaining on enamel surfaces. This primer has a fluorescing agent and fluoresces under black light. If there was a lack of primer on any part of the enamel surrounding the brackets, new primer was added. Digital images of each tooth were taken to score and measure the area of white spot lesions (WSLs) after orthodontic treatment. DIAGNOdent (DIAGNOdent pen; KaVo Dental, Biberach, Germany) measurements were also used to assess WSLs after bracket removal. Results: The WSL rate was 26.9% for group 1 and 29% for group 2. There was no significant difference between the WSL scores of the groups. However, a significant difference was observed in the DIAGNOdent measurements between the groups. According to area measurements of the lesions, there was no significant difference between the groups. Conclusion: Findings from digital photographic image scoring, calculation of lesion areas, evaluation of DIAGNOdent measurements have shown that Opal Seal, which releases fluoride in orthodontic treatment, can be used can be used in clinical applications. But there was no superiority to primers that did not release fluoride in terms of preventing white spot lesions.