Sıçanlarda serulein ile indüklenen akut pankreatit'te eritropoietin'in koruyucu etkisinin moleküler, biyokimyasal ve histopatolojik yöntemlerle araştırılması
Investi̇gati̇on of protecti̇ve effect of erythropoi̇eti̇n agai̇nst caerulei̇n i̇nduced acute pancreati̇ti̇s i̇n rats through molecular, bi̇ochemi̇cal and hi̇stopathologi̇cal methods
  1. Tez No: 369858
  2. Yazar: AYŞE ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Günümüze kadar akut pankreatit (AP) ile ilgili bazı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen bu hastalığa ilişkin spesifik bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. AP'de oksidatif stres ve enflamasyonun birbiri ile bağlantılı olarak arttığı bildirildiğinden antioksidan ve antienflamatuvar özelliği bilinen bazı maddeler terapotik amaçlı denenmiştir. Literatür bilgilerine göre ilk defa bu çalışmada, antioksidan ve antienflamatuvar etkisi bilinen eritropoietinin 3 farklı dozunun koruyucu etkisi AP'li sıçanlarda araştırıldı. Bu amaçla serumda pankreas ve karaciğer için belirteç niteliğinde olan bazı enzimler, karaciğer dokusunda oksidatif stres belirteçleri, miyeloperoksidaz aktivitesi (nötrofil infiltrasyon belirteci) izlenmiştir. Ayrıca mononükleer lökositlerde comet assay yöntemiyle DNA hasarı ve pankreas, karaciğer gibi dokularda histopatolojik inceleme gerçekleştirilmiştir. Herbiri altı adet Wistar türü albino sıçandan oluşan 7 grup oluşturuldu. Bu gruplar kontrol (K), sham-kontral (SK), serulein (S), talidomid (T), eritropoietin2500, eritropoietin5000, ve eritropoietin10000 olarak isimlendirildi. SK grubunda yer alan hayvanlara intraperitonal olarak (i.p.) %0,9'luk serum fizyolojik uygulanırken, kontrol grupları dışındaki bütün hayvanlara aynı yolla toplam 100pg/kg serulein 2 ayrı dozda 1 saat arayla uygulandı. T, eritropoietin2500, eritropoietin5000 ve eritropoietin10000 grubundaki sıçanlara sırasıyla talidomid 200 mg/kg, eritropoietin 2500 IU/kg, eritropoietin 5000 IU/kg ve eritropoietin 10000 IU/kg koruyucu amaçlı olarak serulein'in ilk dozundan 1 saat önce i.p. olarak enjekte edildi. İstatistiksel olarak amilaz, lipaz ve ALT aktivitesinde dramatik (p0.05).
Özet (Çeviri)
Although some previous studies were conducted concerning acute pancreatitis (AP) there is not a specific treatment protocol. As oxidative stress and inflammation were reported to increase in aforementioned studies, some substances having antioxidant and anti-inflammatory features were investigated for therapeutical purposes. According to literary data, protective effect of three different doses of erythropoietin which has antioxidant and anti-inflamatory effects were researched for the first time in AP of rats. For this purpose some marker serum enzymes for pancreas and liver tissues, hepatic oxidative stress biomarkers and myeloperoxidase activity (neutrophil infiltration index) was monitored. Also, DNA damage was investigated with comet assay method in mononuclear leucocytes and histopathological evaluation was performed. Seven groups were formed each included 6 Wistar albino rats: Control (C), sham-control (SC), caerulein (CA), thalidomide (T), erythropoietin2500, erythropoietin5000, and erythropoietin10000. While 0.9% saline was administrated i.p. to animals of SC group, totally 100pg/kg caerulein with 2 doses was injected to the rest of animals except those of controls. Rats in T, erythropoietin2500, erythropoietin5000 and erythropoietin10000 groups were injected with thalidomide 200 mg/kg, erythropoietin 2500 IU/kg, erythropoietin 5000 IU/kg and erythropoietin10000 IU/kg respectively for protective purpose one hour prior to the first dose of caerulein. Statistically dramatical increases (^0.05) difference in liver tissues between groups. However, marked (^