Prenatal tarama testi için başvuran gebelerde kaygı düzeyi ve ilişkili faktörler
Anxiety level of pregnant women who admitted for prenatal screening test and related factors
- Tez No: 369914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tarama testlerinin gebelerde fiziksel ya da psikolojik ve sosyal birçok etkisi olabilmektedir. Bu etkilerden biri de kaygıdır. Bu araştırma prenatal tarama test uygulanan gebelerin kaygı düzeyleri ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneğini prenatal tarama testi uygulanacak olan 139 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan 29 sorudan oluşan anket formu ve 'Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doğum ve Kadın hastalıkları polikliniğine prenatal tarama testi için başvuran gebelerle, poliklinikte, yüz yüze görüşme yöntemiyle 01.09.2013-01.11.2013 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Independent Samples Test, One-way Anova testleri yapılmıştır. Gebelerin %35,2'sinin hafif/orta düzeyde durumluk kaygısı olduğu, %69,8'inin de hafif/orta düzeyde sürekli kaygısı olduğu bulunmuştur. Durumluk kaygı puan ortalaması 37,37±9,13, sürekli kaygı puan ortalamasının ise 44,43±7,57 olduğu saptanmıştır. Gebelerin sosyodemografik, obstetrik, tarama test özellikleri ile kaygı puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Screening tests may have many effects, whether physical, psychological or social, on pregnant women. One of these effects is anxiety. This study was performed to investigate anxiety level of pregnant women for whom prenatal scanning test was performed and related factors. The study was designed as descriptive. The sampling consisted of 139 pregnant women for whom prenatal scanning test would be performed. To collect the data, a 29-item questionnaire prepared by the researcher and“Continuous State-Trait Anxiety Inventory”were used. The data were collected from pregnant women admitted to The Outpatient Obstetric and Gynecology Department of Selcuk Medical School of Selcuk University between 1st October and 1st November 2013 via face-to-face interviews in the clinic.In the analysis, number, percentile, mean and standard deviation,were used, and the Independent Samples and the One-way Anova tests were performed. Of all pregnant women, 35.2% were seen to have mild-to-moderate state anxiety, and 69.8% to have mild-to-moderate continuous anxiety. Mean rates of state and continuous anxiety were found as 37,37±9,13 and 44,43±7,57. In participants, no significant difference was detected between sociodemographic, obstetric and scanning test features, and mean anxiety scores.