Lise öğrencilerinin sanal davranışları ile psikolojik durumları arasındaki ilişki
The relationship between cyber behaviors of high school students and their psychological conditions
  1. Tez No: 369917
  2. Yazar: PELİN İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, Nevşehir il merkezinde lise öğrencilerinin sanal davranışları ile psikolojik durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2013–2014 eğitim ve öğretim yılında Nevşehir ilinde bulunan resmi ve özel lise kurumlarının 9., 10., 11. ve 12. sınıfında öğrenim görmekte olan 4199 erkek, 4112 kız toplamda 8311 lise öğrenci oluşturmuştur. 215 (%50,5)'i erkek, 211 (%49,5)'i kız olmak üzere toplam 426 öğrenci örneklem kapsamına alınmıştır. Öğrencilerin yaşları 14 ile 18 arasında değişmekte olup, öğrencilerin yaş ortalaması ise 16,05± 1,26 olarak bulunmuştur. Bireylerin sosyodemografik ve kişisel özelliklerini, sanal davranış özellikleri belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen 40 soruluk anket bilgi formu ve ruhsal durumlarını belirlemek için Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzde ve ortalama, standart sapma kullanılarak özetlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde normal dağılım gösteren bağımsız gruplarda t testi, ikiden fazla grubun sayısal ölçümlerinin genel karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA), normal dağılım göstermeyen gruplarda ise Kruskal Wallis analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde ergen yaşı, cinsiyeti, sınıf düzeyi, algılanan okul başarısı, bilgisayarı kullanmaya başlama yaşı, interneti kullandığı yer ve ailenin internet kullanımı konusunda kural koyması ergen psikolojisini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sanal zorbalık yapma veya sanal zorbalığa maruz kalmanın da ergen psikolojisi arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak ergenlerin sanal davranışlarının psikolojilerini önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur. Bu nedenle okul sağlığı hemşiresi ergenlerin sanal davranışlarının sonucunda oluşabilecek psikolojik ve hayati zararları ortaya çıkmadan önce ergenleri bilgi ve teknolojinin kullanımı konusunda bilinçlendirmeli, teknolojiyi daha sağlıklı kullanabilmelerine yardımcı olmalı ve sanal zorbalık davranışları ile karşılaştığında başa çıkma becerileri kazandırmalıdır.
Özet (Çeviri)
The descriptive and cross-sectional study was conducted in the city center of Nevşehir in order to investigate relationship between virtual behaviors and psychological conditions of high school students. Population of the study was 8311 high school students (4199 boys and 4112 girls) receiving education in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of public and private high schools in the city of Nevşehir in the 2013-2014 school year. A total of 426 students including 215 boys (50,5%) and 211 girls (49,5%) were included in the study sample group. Ages of students varied between 14 and 18 and average age of students was 16,5±1,26. While the 40-item questionnaire, developed by the researcher, was used to determine socio-demographic and personal characteristics of individuals and virtual behavioral characteristics, the Brief Symptom Inventory was used to determine their mental condition. The obtained data were summarized by using percentage, mean, and standard deviation. Regarding assessment of data; t test for independent groups showing normal distribution, one-way analysis of variance (ANOVA for overall comparison of quantitative measurements of more than two groups and Kruskal-Wallis analysis for groups not showing normal distribution were performed. When the study results were examined; it was concluded that age, gender, grade level, and perceived school success of the adolescent, the age of starting to use a computer, the place where he uses the internet, and internet rules established by their family affected adolescent psychology. In addition, a relationship was found between cyber bullying or exposure to cyber bullying and adolescent psychology. As a consequence, it was found that the adolescents' cyber behaviors significantly affected their psychology. For this reason, the school health nurse should raise awareness of use of information and technology in the adolescents before psychological and cyber damages occur as a result of their cyber behaviors; should help them use the technology healthier; and should get them gain coping skills in case of cyber bullying behaviors.