Cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin iş yaşam kalitesi ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişki
The relationship between surgical clinic nurses' quality of working life and intention to leave
- Tez No: 369916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin iş yaşamı kalitesi ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı türdeki çalışma; 09 Aralık 2013–07 Ocak 2014 tarihleri arasında iki üniversite hastanesinde yapıldı. Çalışma, örneklem hesabına gidilmeden, araştırmanın yapıldığı tarihlerde hastanede olan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve anket formunu uygun şekilde cevaplayan 305 hemşire ile yapıldı. Veriler, hemşirelerin sosyo-demografik ve çalışma özelliklerini değerlendiren tanıtıcı bilgi formu, iş yaşam kalitelerini belirlemeye yönelik Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği (HİYKÖ) ve işten ayrılma niyetini değerlendiren sorulardan oluşan anket formu ile toplandı. Sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile özetlenen verilerin istatistiksel analizinde ki-kare, bağımsız örneklem t testi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Katılımcıların %64,3' ünün işten ayrı niyetinde oldukları, %21,4 'ünün sık sık işten ayrıma niyetinde bulunduğu ve %59,3'ünün ise hemşirelik dışında başka bir olanağı bulduğunda işten ayrılma niyetinde oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to identify the relationship between surgical clinic nurses' quality of working life and their intentions to leave. The descriptive study was conducted at two university hospitals between December 9, 2013 and January 7, 2014. No particular sampling method was used; the study was carried out on a total of 305 nurses who were at the hospitals while the study was being conducted, who agreed to participate in the study, and who filled in the survey form in a proper way. The data were collected through the Descriptive Form, which was used for assessing the participants' socio-demographics and occupational characteristics, the Quality of Nursing Work Life Scale (QNWL), which was designed to reveal the degree of quality of working life that the participants had, and another survey form that contained questions as to their intentions to leave. The data were summarized in terms of numbers, percentages, mean scores, and standard deviation values, and the analysis involved chi-square, student t tests and logistic regression. Whereas 64.3% of the nurses reported that they had intentions to leave, 21,4 % of them reported that they often had such intentions. In addition, 59.3% of them said that it was their intention to leave when they could have any other alternative than being a nurse.