Genç futbolcularda sekiz haftalık 'Core' antrenmanın denge ve fonksiyonel performans üzerine etkisi
Effects of an 8-weeks core training on balance and functional performance in young soccer players
- Tez No: 369918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEKİN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada genç futbol oyuncularına uygulanan 8 haftalık core antrenman programının denge ve fornksiyonel performans üzerine etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmaya yaş ortalaması 16,23 ± 0,69 yıl, boy uzunluğu 173,75 ± 5,06 cm ve vücut ağırlığı 59,14 ± 8,93 kg olan 30 genç futbol oyuncusu katılmıştır. Sporcular rastgele (randomize) olarak 15'er kişilik antrenman ve kontrol grubu olarak ayrılmışlardır. Deneklerin denge performansları Denge Hata Puanlama Sistemi ile ölçülmüştür. Çevikliğin belirlenmesinde Pro Agility Shuttle Run testi kullanılmıştır. Bacak kaslarının patlayıcı gücünü belirlemek için uygulanan durarak uzun atlama testi Eurofit Test Bataryasına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Çift bacak, dominant bacak ve nondominant bacak durarak uzun atlama değerleri elde edilmiştir. Deneklerin kas kuvveti, güç ve dengeyi özelliklerini tespit etmek amacıyla üçlü sıçrama testi uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, ön test – son test karşılaştırmalarında ise Wilcoxon testi uygulanmıştır. Deney gurubunun NBDUA mesafelerinin 2 aylık core antrenman sonrasında arttığı görülmüştür (Z=-2,805; p0,05). ÇDUA performansı hem deney hem de kontrol grubunda 2 aylık antrenman sonrasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değişim göstermemiştir (p>0,05). Deney gurubunun üç adım sıçrama performansının 2 aylık core antrenman sonrasında anlamlı düzeyde artış gösterdiği (Z=-2,666; p0,05). Deneklerin ön test – son test performansları karşılaştırıldığında deney gurubunun 1. 10 yard (Z=-2,091; p0,05, Köpük Zemin: Z= -1,725; p>0,05, DHPS toplam: Z= -1,130; p>0,05) hem de kontrol grubunun (Düz zemin: Z= -0,412; p >0,05, Köpük Zemin: Z= 0,000; p>0,05, DHPS toplam: Z= -0,105; p>0,05) DHPS ile ölçülen denge performanslarının istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0,05). Sonuç olarak; futbol oyuncularına uygulanan futbola özgü 8 haftalık core antrenman programının genç futbol oyuncularının nondominant bacak durarak uzun atlama ve tek üçlü sıçrama performanslarını geliştirebileceği, dominant bacak durarak uzun atlama, çeviklik ve denge performansını etkileyemeyebileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of an 8-week core training on balance and functional performance of young footballers. Thirty young soccer players with an average age of 16,23 ± 0,69 year, an average height of 173,75 ± 5,06 cm and an average body weight of 59,14 ± 8,93 kg are included in the study. Soccer players were randomly divided into two equal groups as control and experimental. The balance performance of subjects was measured with Balance Error Scoring System. Pro Agility Shuttle Run Test is used for determining agility. The standing long jump test used in order to detect explosive power of leg muscles is conducted suitably for Eurofit Test Battery. Standing long jump values were gathered for both of the legs, dominant leg and nondominant leg. Triple-Hop Test was used to specify muscle strength, power and balance properties of subjects. Mann-Whitney U test was used for group comparison, Wilcoxon test was for pretest-posttest comparison. It was observed that Standing Broad Jump in dominant leg distances of experimental group increased after 8-week core training (Z=-2.805; p0.05) in control group. After 8-week core training, Standing Broad Jump performance with double-leg didn't show an statistically significant alteration for both of the groups (p>0.05). After the training, Triple-Hop Test performance of experimental group increased significantly (Z=-2.666; p0.05). When pretest-posttest performance results of subjects are compared it has been observed that agility test completion time of experimental group significantly decreased as 1. 10 yard (Z=-2,091; p0.05) wasn't observed in soccer players' balance performance measured by Balance Error Scoring System for both experimental (Flat surface: Z= -0.140; p >0.05, foam surface: Z= -1.725; p>0.05, BESS totally: Z= -1.130; p>0.05) and control groups (Flat surface: Z= -0.412; p >0,05, Foam surface: Z= 0.000; p>0.05,BESS totally: Z= -0.105; p>0.05). In conclusion, this study reveals that an 8-week core training special to football performed by young footballers may not affect the standing long jump and Triple-Hop Test performance of nondominant leg and the standing long jump, agility and balance performance of dominant leg.