Eğitim araştırma hastanesi ameliyathane ve yataklı servis biriminde görev yapan hemşirelerin iş doyumunun karşılaştırılması
Comparison of the nurses' job satisfaction who work in training and research hospital's operating room and steated sevice unit
  1. Tez No: 369946
  2. Yazar: MUSTAFA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sağlık sektöründe hemşirelik mesleği hata affetmeyen ve stratejik öneme sahip mesleklerden biridir. Hemşirelerin iş doyumu hemşirelerin performansını ve hizmet kalitesini etkileyen önemli bir unsurdur. Araştırma İstanbul Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki Servis ve Ameliyathane Bölümlerindeki hemşirelerin iş doyum düzeylerini belirlemek ve birbirleri ile karşılaştırılmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla 115 hemşireye anket uygulandı ve SPSS programına girilerek değerlendirildi. Veriler, Demografik Özellikler Formu ve Minnesota İş Doyum ölçeği ile toplandı. Değerlendirmede istatiksel metotlardan sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, t Testi, Kruskal Wallis, Man Whitney-U, Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Nursing is one of the professions in health care that not accept any fault and strategically important. Job satisfaction of nurses affects their performances and service quality. This research was made to determine nurses' level of job satisfaction and to compare them with each other in Bağcılar Training and Research Hospital. For that reason, a poll was taken to 115 nurses and was evaluated by looking SPSS programme. All this datas were collected with Demografic Property Form and Minnesota Job Satisfaction Scale. In this evaluation, number, percentage, standard deviation, t Test, Kruskal Wallis, Man Whitney-u, Tukey which are a kind of statistical methods were used.