Pilates reformer çalışmalarının spor yapmayan bayan üniversite öğrencilerinin fiziksel fitness parametrelerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of pilates reformer workout's effect on sedentary female university students' fitness parameters
  1. Tez No: 369947
  2. Yazar: TANER YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamızda, düzenli yapılan 8 haftalık pilates reformer çalışmalarının üniversite bayan öğrencilerinin fiziksel fitness parametrelerindeki değişimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya pilates reformer yapmamış sağlıklı 20–24 yaş arası, yaş ortalaması 22,2 ± 1,14, boy ortalaması, 165,5 cm ± 2,3, kilo ortalaması 56,2 kg ± 7,3 olan 15 bayan denek, 20 – 24 yaş arası ortalama 22,2 ± 1,1 boy, 164 cm ±5,8, kilo 54,3 kg ± 5,6 olan 15 kişilik kontrol, toplam 30 bayan öğrenci gönüllü olarak katılmışlardır. Katılımcılara çalışma öncesi ve sonrası aerobik dayanıklılığı ölçmek için, 3-dakika basamak test, vücudun üst bölge dayanıklılığı için şınav test, abdominal bölge kuvveti için mekik test, alt gövde esnekliğini ölçmek için otur eriş esneklik testi yapılmıştır. Vücut kompozisyonunun değerlendirilmesinde Bioelektrik empedans aleti kullanılmıştır. Testlerde (AFAA)'nın fitness ölçme ve değerlendirme metodu uygulanmıştır. Çalışmada denek grubu haftada 3 gün, günde 1 saat, 8 haftalık Pilates Reformer çalışması yapmıştır. Kontrol grubu ilk ve son testler dışında egzersiz programına katılmamıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler SPSS 17.0 programı ile % 95 güven aralığında istatistiksel analizi Paired-Samples t-test kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda denek grubunun % yağ oranı, BMI, kassal kuvvet ve dayanıklılık test değerlerinde anlamlı değişiklikler görülmüş olup (P0.05). Kontrol grubunda ise vücut %yağ oranı, BMI, kassal kuvvet ve dayanıklılık, kardio-vasküler değerlerinde anlamlı bir fark görülmemiştir (P>0.05). 8 haftalık, haftada 3 gün, 1 saatlik yapılan, pilates reformer çalışmasının esnekliği, kassal dayanıklılığı ve kassal kuvveti geliştirdiği gözlenmiştir. Ayrıca % yağ oranı ve beden kitle indeksinde azalmalara sebep olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At that research, we have aimed to examine the changing of the fitness parameters of the women students at the university who have done 8 week Pilates reformer exercises regularly. Participants of the both groups of that research have been selected from the people who between 20 – 24 years old and have not join any Pilates reformer exercise at their entire life. Our experimental group's age averages were 22,2 ± 1,14, height average's 165,5 cm ± 2,3, weight average were 56,2 kg ±7,3 and they were totally 15 people. Our control group's age averages were; 22,2 ± 1,1, height average's 164 cm ± 5,8, weight average's 54,3 kg ± 5,6 and they were totally 15 people as well. In total account 30 people have joined that researched. We made some tests to participants at before and after the workout, to measure before workout and after workout aerobic endurance. These tests were; step-up (small plate) test with 3 minutes duration, for the testing upper body endurance push-up test, for the testing abdominal area strength crunch test, for the testing lower body flexibility sit and reach test. For evaluating of the body composition, we used the bioelectrical impedance device. These test were conducted according to“Aerobics and Fitness Association of America”(AFAA) fitness measure and evaluation methods. At our research the participant group has joined the Pilates reformer exercises, at 3 days in a week with 1 hour duration for each workout, with 8 weeks in total. The people of the control group have not joined the plates reformer exercise exempt the first and last tests. The results, data's that have been obtained by conducting that research have been evaluated by SPSS 17.0 computer program, with a %95 reliability percentage the statistical analysis have been evaluated by using the Paired-Samples test.