Ratlarda deneysel alt ekstremite iskemi-reperfüzyon modelinde ozon tedavisinin antioksidan etkinliğinin araştırılması
Antioxidant effect of ozone therapy on experimental lower extremity ischemia reperfusion injury in rats
- Tez No: 369972
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ALPAGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
RATLARDA DENEYSEL ALT EKSTREMİTE İSKEMİ -REPERFÜZYON MODELİNDE OZON TEDAVİSİNİN ANTİOKSİDAN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalısmanın amacı, ratlarda deneysel olarak oluşturulan alt ekstremite iskemi reperfüzyon hasarının lokal ve sistemik etkileri üzerine ozon tedavisinin antioksidan etkinliğini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Ağırlıkları 200-300 gram arasında değişen, toplam 24 adet Sprague-Dawley cinsi rat, eşit sayıda (n = 8) ve rastgele olarak 3 deney grubuna ayrıldı. Kontrol grubunda sadece anestezi uygulandı. İskemi-reperfüzyon (İR+SF) ve ozon gruplarında sağ alt ekstremiteye turnike ile 4 saat iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı. Ozon grubunda turnikenin açılmasıyla birlikte reperfüzyon sırasında 0.5mg\ kg ozon\ oksijen karışımı İP olarak uygulandı. İ/R +SF ve ozon gruplarında reperfüzyon döneminin sonunda, kontrol grubunda ise aynı süre tamamlandıktan sonra, tüm ratlardan intrakardiak 4-5cc kan, akciğer, sağ gastroknemius kası, karaciğer, kalp, böbrek doku örnekleri alınarak sakrifiye edildi. Doku gruplarında biyokimyasal yöntemlerle malondialdehit (MDA), redükte glutatyon (GSH) düzeyleri ve süperoksit Dismutaz (SOD), katalaz (KAT), miyeloperoksidaz (MPO), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitesi çalışıldı. Serum da ise MDA, total sülfidril (total –SH) duzeyleri ve SOD, KAT, GSH- Px aktivitesi ölçüldü. Bulgular: İR+SF grubunda plazma ve doku gruplarinda MDA düzeyi kontrol grubundaki değerlere göre anlamlı artmış olarak bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
ANTIOXIDANT EFFECT OF OZONE THERAPY ON EXPERIMENTAL LOWER EXTREMITY ISCHEMIA REPERFUSION INJURY IN RATS. Objective The aim of this study was to examine the antioxidant effect of ozone therapy on local and systemic effects in experimental rat model of ischemia-reperfusion injury on lower extremity. Material-Method 24 Female Sprague-Dawley rats, averaging 200-250 gm, in weight were used in this study. The rats were divided randomly into three equal (n:8) groups. Anesthesia was performed in the control group. Two hours reperfusion was carried out after four hours of right lower extremity ischemia using an established tourniquet model of limb ischemia in ischemia-reperfusion+ serum physiologic solution group (IR+SF) and ozone group. 0.5 mg\kg ozone\oxygen mixture was given by intraperitonealy during reperfusion period in ozone group. At the end of the reperfusion period, all rats were sacrificed after blood and right gastrocnemius muscle, lung and liver, kidney and myokard tissue were harvested for biochemical examinations. Malondialdehit (MDA) and reduced glutathione (GSH) levels, myeloperoxidase (MPO), catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px) activities were studied with biochemical methods. The levels of MDA and total sulfhydryl, activities of GSH-Px, KAT, SOD were studied in serum. Results Plasma and tissue groups MDA levels were increased in IR+SF group as compared with control group (p0.05). Liver, miyokard, kidney, gastrocnemius muscle glutatyon levels of ozone group were increased significantly as compared with IR+SF group ( p>0.05).