Karotis arter endarterektomi operasyonu yapılan diabetik ve nondiabetik hastaların karotis arter restenozu açısından karşılaştırılması
Diabetic and nondiabetic patients who underwent carotid artery endarterectomy restenosis comparison of carotid artery
  1. Tez No: 369973
  2. Yazar: EYÜP MURAT KANBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TANSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Karotis Arter Endarterektomi Operasyonu Yapılan Diabetik ve Nondiabetik Hastaların Karotis Arter Restenozu Açısından Karşılaştırılması Tüm ekstrakraniyal karotis arter hastalıklarının etyolojisinde, ateroskleroz % 90 oranında rol oynamaktadır (1). Etyolojide rol oynayan diğer faktörler fibromuskuler displazi, elongasyon sonucu king oluşumu, dışardan kompresyon, travmatik oklüzyon, intimal diseksiyon, inflamatuar anjiopatidir (1). Karotis arter endarterektomi operasyonu semptomatik ve bir kısım asemptomatik karotis arter stenozu vakaları için altın standart tedavidir (2). Bununla beraber karotis arter endarterektomi operasyonunun önemli komplikasyonlarından bir tanesi de restenoz gelişmesidir (2). Büyük çaplı kohort çalışmalar göstermektedir ki diabetus mellitus karotis arter restenozu için bağımsız risk faktörlerindendir (2). Bu çalışmada, 2006-2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda karotis endarterektomi operasyonu yapılan, operasyon sonrası düzenli olarak poliklinik kontrollerine gelen, 25 diabetik 25 nondiabetik toplam 50 hasta, postoperatif restenoz gelişimi açısından retrospektif olarak incelendi. Hastaların postoperatif poliklinik takipleri esnasında yapılan kontrol karotis doppler USG ve/veya karotis BT anjiyo tetkik sonuçları retrospektif olarak dosya arşivinden tarandı. Böylece diabetus mellitusun karotis arter restenozu gelişmesi açısından bir risk faktörü olup olmadığı araştırıldı. Nondiabetik grup hastaların ortalama takip süresi 18,3±7,5 ay, diabetik grup hastaların ortalama takip süresi 16,7±8,7 ay idi. Nondiabetik grupta 4 hastada diabetik grupta ise 3 hastada restenoz gelişimi saptandı. Restenoz gelişimi açısından diabetik ve nondiabetik hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Diabetic And Nondiabetic Patients Who Underwent Carotid Artery Endarterectomy Restenosis Comparison of Carotid Artery Atherosclerosis plays a role in 90% of all the etiology of extracranial carotid artery disease (1). Other factors that play a role in the etiology were fibromuscular dysplasia, formation of a king as a result of the elongation, external compression, traumatic occlusion, intimal dissection, inflammatory angiopathy (1). Carotid Endarterectomy (CEA) is the gold standard for the treatment of patients with a symptomatic stenosis carotid artery and in some patients with an asymptomatic stenosis (2). Large cohort studies suggest that diabetes mellitus is one of the independent risk factor for developing restenosis (2). In this study, 25 diabetic 25 nondiabetic at total 50 patients who underwent carotis artery endarterectomy (CEA) at İstanbul University İstanbul Medical Faculty, Departments of Cardiovasculer Surgery between 2006 and 2012, went for check up regularly after operation were analyzed retrospectively in terms of the development of restenosis. Control of postoperative carotid doppler ultrasound examination during follow-up clinic and / or carotid CT angiography examinations were reviewed retrospectively the results of the file archive. Thus, if diabetes mellitus is a risk factor for the development of carotid artery restenosis was investigated. For the group of nondiabetic patients the median follow-up was 18.3 ± 7.5 months, for the group of diabetic patients the median follow-up was 16.7 ± 8.7 months. Restenosis was found in 4 patients with nondiabetic group, 3 patients in with diabetic group. According to our study there is no significant difference between diabetic and nondiabetic patients in terms of restonosis development.