Böbrek transplantasyon hastalarında değişik immünsupresif tedavi protokollerinin immünfenotiplere etkisi
Effects of different immunosupressive protocols on immunophenotypes in renal transplant patients
- Tez No: 369971
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Kısa dönem graft sağkalım oranlarında belirgin iyileşme sağlandıktan sonra, renal transplantasyon alanındaki yeni hedef grafta karşı tolerans geliştirilerek uzun dönem sağkalımını artırmak olmuştur. Regulatuar T hücrelerinin (Treg) artırılması toleransı indükleyen mekanizmalardan biridir. Çalışmamızın amacı kalsinörin inhibitörlerinden (KNİ) m-TOR (mammalian target of rapamycin) inhibitörlerine geçişin periferik Treg oranları ve serum sitokin düzeyleri üzerine olan etkisini araştırmaktır. Materyal ve metod: Çalışmaya KNİ kullanan, stabil graft fonksiyonu ve düşük immünolojik riski olan, 30 renal transplantasyonlu hasta dahil edildi. Hastaların 19'u erkek (%63.3), 11'i kadındı (%36.7). Yaş ortalaması 40.8±12 yıl, posttransplant geçen süre ortalama 33.5±18 aydı. On dört hastada KNİ'den everolimusa geçildi, 16'sı kontrol grubu olarak KNİ'ye devam etti. Başlangıçta ve 3. ayda periferik Treg (CD4+CD25highCD127low/-) oranları ve serum sitokin düzeyleri (IL-1β, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12, IL-17, TNFα, IFNγ) flow sitometrik yöntemle ölçüldü. Bulgular: İki grubun bazal Treg oranları, serum sitokin düzeyleri ve biyokimyasal parametreleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Everolimus grubunda 3.
Özet (Çeviri)
Background: After the improvements in short-term renal allograft survival rates, the main goal in transplantation has been achieving immunotolerance to the graft which will improve long-term outcomes. Enhancing regulatory T cells (Tregs) is known to induce tolerance. We aim to compare Treg ratios and serum cytokine levels of patients converted from CNIs (calcineurin inhibitors) to m-TOR (mammalian target of rapamycin) inhibitors. Methods: Thirty CNI-treated renal transplant recipients with stable graft functions and low immunologic risk were included in the study; 19 were male (63.3%), 11 were female (36.7%). Mean age and posttransplant time were 40.8±12 years and 33.5±18 months, respectively. Fourteen patients were converted to everolimus, 16 patients served as control group and continued CNIs. We compared the baseline and 3rd month results of peripheric Treg (CD4+CD25highCD127low/-) ratios and serum levels of cytokines (IL-1β, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12, IL-17, TNFα, IFNγ) by flow cytometry. Results: No significant difference in Treg ratios, serum cytokine levels or other biochemical parameters between groups were present at the baseline. Treg ratios significantly increased in the everolimus group at 3rd month (1.12%±0.19 vs.