İskemik dilate kardiyomiyopatili hastalarda aritmi sıklığı ile ekokardiyografi speckle tracking metodu ile hesaplanan integrated backscatter arasındaki ilişki
The relationship between arrhythmia frequency and the echocardiographic speckle tracking integrated backscatter in ishcemic dilated cardiomyopathy patients
- Tez No: 369974
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Ventriküler taşikardi yapısal kalp hastalığı olan kişilerde skar bölgelerinden kaynaklanmaktadır ve ani ölümün önemli bir nedenidir. Kardiyak manyetik rezonans (CMR) skar dokusunun boyutunu ve doku karakteristiğini incelemede altın standart yöntemdir. Ama primer veya sekonder koruma nedeniyle (ICD) implantasyonu yapıldıktan sonra hastalara CMR yapılması mümkün olamamaktadır. Bu çalışmada ICD implante edilmiş hastalarda speckle tracking ile hesaplanan cIBS ile artimi sıklığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefledik. Hastalar ve yöntemler: 32 iskemik dilate KMP'li VVI-ICD implante edilmiş hasta (yaş ortalaması 66.56 ± 9.05, 28 erkek, 4 kadın) aritmi sıklıklarına göre tedavi gerektiren aritmisi olmayan, aritmi fırtınası dışında tedavi gerektiren aritmisi olan ve aritmi fırtınası olanlar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Daha sonra her grubun transtorasik eko ölçümleri üzerinden bakılan cIBS değerleri hesaplandı ve bunlar aritmi sıklıkları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ventricular tachicardia is one of the leading cause of sudden death in the patients with structural heart disease. CMR is gold standart method in examination of scar tissue size and characteristics. But patient who implanted ICD's with either primary or secondary prevention can not get a CMR scan. In this study we aimed to investigate association between cIBS and the arrhythmia frequency in the patients who had ICD implantation before. Material and Method: 32 ischemic dilated cardiomyopathy patient with VVI-ICD ( mean age 66.56 ± 9.05, 28 male, 4 female )were divided into 3 group according to their arrhythmia frequency which consist of patients who have no therapy needed arrhythmia, patient with theraphy needed arrhythmia other than arrhythmia storm, patient with arrhythmia storm. Then from TTE all patients cIBS values are calculated and these values are compared with the patient's arrhythmia frequency.