Zihinsel engelli bireylerin ebeveynlerine verilen psikoeğitimin öznel iyi oluş ve öz duyarlığa etkisinin değerlendirilmesi
An evaluation of the effects of psychoeducation on subjective well being and self compassion given to parents of individuals with mental disabilities
- Tez No: 370032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL BARLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Zihinsel engelli bireylerin ebeveynlerine verilen psikoeğitimin öznel iyi oluş ve öz duyarlığa etkisinin değerlendirilmesiAmaç: Ailelere, engelli çocuğa sahip oldukları açıklamasının yapıldığı andan itibaren, yaşayacakları sorunlarla başa çıkmalarında, sistemli ve profesyonel olarak yardım edilmesi gereklidir. Araştırmamızın amacı, zihinsel engelli bireylerin ebeveynlerine verilecek psikoeğitimin öznel iyi oluş ve öz duyarlıklarına etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Bitlis il merkezindeki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve Özel Eğitim-Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezlerine devam eden 66 (33 deney, 33 kontrol grubu) zihinsel engelli bireyin ebeveyni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, deney ve kontrol gruplarından oluşan ebeveynlerde, psikoeğitim programının etkililiğini test etmek için, ön-test ve son-test ölçümlü deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın deney ve kontrol gruplarına ait verileri elde etmek için Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Öz Duyarlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS-15 paket programı ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
An Evaluation Of The Effects Of Psychoeducation On Subjective Well Being And Self Compassion Given To Parents Of Individuals With Mental Disabilities Objective: Parents need systematical and professional support to deal with difficulties from the moment they are told their child has a mental disability. Our study aimed to evaluate the effects of psychoeducation on subjective well-being and self compassion given to parents of individuals with mental disabilities. Material and Method: We conducted our study with 66 parents (33 in control and 33 study groups) all of whom has children with mental disabilities attending to Special Education and Rehabilitation Center, Ministry of Education, Bitlis. We utilized pretest-posttest design to examine efficacy of psychoeducation programme on both control and study groups. Subjective well-being and self compassion scales were used to obtain data from control and study groups. SPSS-15 package software and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for data evaluation.