Bazı antifungal ilaçların Candida spp. türlerine karşı in vitro aktiviteleri üzerine quorum sensing molekülü olan farnesolün etkisinin araştırılması
Investigation of effect of farnesol which is a quorum sensing molecule on in vitro activities of some antifungals against Candida sp. species
- Tez No: 370067
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde, mikroorganizmalara bağlı hem toplum hem de hastane kaynaklı enfeksiyonların görülme sıklığında artış gözlenmektedir. Bilinçsiz ve gereksiz antibiyotik kullanımı, hastalara uygulanan girişimsel tetkik ve tedaviler, immün sistemi baskılayan hastalıkların ve immünsüpresif tedavi gören hastaların artması sık görülen enfeksiyon etkenlerinin yanı sıra fırsatçı patojenlerin oluşturduğu enfeksiyonlara da neden olmaktadır. Fırsatçı patojenlerden en sık karşılaşılan etkenlerinden biri olan Candida türleri, zaten insan vücudunun farklı bölgelerinin floralarında bulunmasına rağmen yukarıda sayılan predispozan faktörlerin etkisiyle enfeksiyon etkeni olabilmektedirler. En sık etken olan Candida türü Candida albicans?tır. Hasta örneklerinden izole edilen türe Candida albicans demek için germ tüp deneyi yapılmaktadır. Bu özellik C. albicans için virülans faktörü sayılmaktadır. İzole edilen türün C. albicans olduğunu bilmek tedavi konusunda da yönlendirici olmaktadır. Albicans dışı türlerde antifungallere özellikle de tedavide sık kullanılan azol grubuna direnç gelişimine daha sık rastlanmaktadır. Antifungal kullanımı, bazı ilaçların kan-beyin bariyerini geçemeyip enfekte bölgeye ulaşamaması ve toksik etkileri olmaları nedeniyle kısıtlıdır. Yeni ve daha geniş spektrumlu antifungaller geliştirmek için çalışmalar sürmesine rağmen, Candida türlerinin ökaryot olan maya mantarı olmaları ve dolayısıyla ilaç hedeflerinin konak hücre yapısında da olması bu çalışmaları zorlaştırmaktadır. İşte bu kısıtlamalar göz önüne alındığında gün geçtikçe artan Candida enfeksiyonlarının tedavisinde antifungallere ek olarak alternatif maddelerin de kullanılması gündeme gelmektedir. Özellikle Candida türlerinin kendisinin de quorum sensing molekülü olarak üreterek kullandığı farnesol maddesi son zamanlarda dikkat çekmektedir. Bu molekülün özellikle Candida?nın biyofilm oluşturmalarına etkisine bakılmıştır. Biz de farnesolün Candida türlerinin antifungal duyarlılıklarına etkisini in vitro olarak mikrodilüsyon yöntemiyle araştırdık. Farnesolün antifungallerden Amfoterisin B ile kombinasyonunda MİK değerlerinde bir azalma gözlemledik, Flukonazol ve Vorikonazol de belirgin bir sonuç elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, frequency of community and hospital-acquired infections depending on microorganisms are increasing. Unconsciously and unnecessary use of antibiotics, interventional examinations and treatments, increase of immnusupressive treatments and patients cause opputunistic infections along with the frequent infections. Candida spp. which is common oppurtunistic pathogen, is already on the different part of the human body as a member of flora. Some predispozing factors as mentioned above induce Candida to become pathogenic. C. albicans is the most common type of yeast Candida. To determine the isolated species to be C.albicans or C. spp., germ tube test is applied. This property is accepted to be a virulence factor for C. albicans especially to form biofilms. Knowing the species is C. albicans or not gives some advantages for the treatment. Nonalbicans Candida spp. has the ability to develop resistance especially to common antifungals, azoles. Fail of arrival of antifungal to target cell (some cannot pass the blood-brain barrier), and the toxicity of antifungals limits use of antifungals. Although some studies are still going on to develop antifungals new and having wider-spectrum, similarity of target cell and host cell structure restricts these studies. So, when all these are regarded, using alternative substances in addition to antifungals may be possible against to Candida infections, gradually increasing infections. Especially, farnesol which is produced by Candida species as a quorum sensing molecule, is drawing attention in recent years. Studies about the effect of farnesol on biofilm production are available. We have investigated the effect of farnesol on the antifungal susceptibility of Candida species with the microdilution and timekill method in vitro. We got expected result only with amphotericin B, farnesol failed to decreas the MIC values of fluconazole and vorikonazole.