İdiopatik erkek infertilitesinde oksidatif hasar göstergelerinin sperm ve seminal plazmada incelenmesi
Investigation of oxidative stress markers in sperm and seminal plasma of idiopathic infertile males
  1. Tez No: 370068
  2. Yazar: GÜLŞAN AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA KOÇAK TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Üroloji, Biochemistry, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnfertilite tüm toplumlarda görülen bir sorundur. Erkekte infertilite sebebinin bilinmediği olgulara idiyopatik infertilite adı verilmektedir. Semen analiz sonuçları fertil kişilere benzer olan bu erkeklerde sperm disfonksiyonu olduğu ileri sürülmektedir. Bu durumun altında yatan mekanizmanın normalin üzerinde üretilen aktif oksijen türlerinin (ROS) yol açtığı oksidatif stres olduğu belirtilmektedir. Bu sebeple bu çalışmada normozoospermik idiopatik infertil erkeklerde oksidatif süreci tanımlayan çeşitli parametreleri sperm ve seminal plazmada inceleyip, bu sonuçları normozoospermik fertil erkeklerin değerleri ile karşılaştırarak oksidatif sürecin rolünü saptamak istedik.Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Androloji polikliniğine infertilite şikayeti ile başvuran 28 idiopatik infertil hasta ve 14 fertil erkek alındı. Semen analizi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kılavuzuna göre yapıldı. Spermde DNA fragmantasyonu TUNEL testi ile ROS varlığı da 2',7'-diklorodihidrofloresein diasetat (DCFH2-DA) boyası kullanılarak saptandı. Seminal plazmada malondialdehit (MDA), total tiyol (SH), nitrotirozin (NT), protein karbonil (PK) ve 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyleri ölçüldü.Kontrol grubu ile infertil grubun rutin semen analizi sonuçları birbirine benzer bulundu. İnfertil grubun seminal plazmalarında MDA, PK ve NT düzeyleri anlamlı olarak artmış bulundu. Spermde saptanan DNA kırık yüzdesi ve ROS miktarı hasta grubunun sonuçları kontrol grubuyla kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek bulundu. Sperm DNA kırık düzeyleri ile seminal plazma MDA, NT ve PK düzeyleri arasında ve sperm ROS düzeyleri ile seminal plazma MDA düzeyleri arasında anlamlı korelasyonlar saptandı.Sonuç olarak çalışmamıza katılan idiopatik infertil erkeklerin spermlerinde saptanan yüksek orandaki DNA kırığı ve ROS düzeyi, spermlerinin yoğun oksidatif stres içinde olduğunu ve buna bağlı olarak hasarlı DNA taşıdıklarını göstermektedir. Seminal sıvıda görülen artmış oksidasyon parametreleri de bu stresle baş edilemediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Infertility is a problem of all societies. Idiopathic infertility is used when the etiology is not known. Sperm dysfunction is suggested in males whose semen analysis results are similar to fertile men. Elevated levels of reactive oxygen species (ROS) disturb sperm function as antioxidant systems cannot detoxify ROS. In this study we aimed to evaluate parameters indicating oxidative stress in sperm or seminal plasma of normozoospermic idiopathic infertile men to be compared to values of normozoopermic fertile men. Twenty eight idiopathicinfertile men and 14 fertile men were recruited in the study. Semen analysis was done according to WHO 2010 guidelines. The DNA fragmentation was done using TUNEL assay and the presence of ROS was determined using 2',7'-dichlorodihydroflourescent diacetate (DCFH2-DA). Malondialdehyde (MDA), total thiol (SH), nitrotyrosine (NT) and protein carbonyl (PC) and 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine were measured in seminal plasma Semen analysis results were similar between both groups. MDA, PC and NT levels were significantly high in infertile group. DNA strand break percentage and ROS content were significantly higher in infertile group. Significant correlations were found among sperm DNA break percentage and seminal plasma MDA, NT and PC levels and also sperm ROS and seminal plasma MDA levels.High percentage of DNA breaks and ROS content found in sperm of idiopathic infertile males show that the cells are in intense oxidative stress and relatedly carry damaged DNA. The high oxidative parameters in seminal plasma suggest that the system is unsuccessful in coping with the stress.