Perikardiyum 6 noktasına bilek bandı ile akupresürün ameliyat sonrası bulantı kusma ve konfor düzeyine etkisi
Effects of acupression on the pericardium 6 point with a wrist band on postoperative nausea and vomiting and comfort level of the patients
  1. Tez No: 370079
  2. Yazar: MERYEM ÜNÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURTEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışma; el bileğinde perikardiyum 6 (P6) (Neiguan) akupunktur noktasına bilek bandı ile akupresür uygulamasının ameliyat sonrası dönemde gelişen bulantı kusmayı önleme, kaygıyı azaltma ve hasta konforunu yükseltmedeki etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Bursa'daki bir doğumevi hastanesinde sezaryen harici Jinekolojik ameliyat (A, B ve C grubu ameliyat) geçiren 97 birey (deney grubu 47, kontrol grubu 50 birey) ile gerçekleştirildi. Veriler; Hasta Bilgi Formu, Bulantı Kusma Takip Formu, Sürekli-Durumluk Kaygı Envanteri, Perianestezi Konfor Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği kullanılarak toplandı ve elde edilen veriler SPSS programında analiz edildi. Araştırma kapsamına alınan bireylerin ameliyat sonrası bulantı-kusma durumunu etkileyebilecek özelliklere bakıldığında (yaş, ameliyat türü, önceki ameliyatta bulantı-kusma deneyimi, sigara kullanma durumu, taşıt tutma öyküsü, beden kitle indeksi, ameliyat öncesi sürekli ve durumluk kaygı puanları, anestezi türü ve süresi) gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı belirlendi (p>0,05). Ameliyat sonrası dönemdeki 0-48 saat içinde, P6 noktasına akupresür uygulaması kusmayı önlemede farmakolojik yöntemler kadar etkili olurken, bulantı şiddeti üzerine farmakolojik yöntemlerden daha etkili olduğu ve yaşam bulguları üzerindeki etkisinin farmakolojik yöntemler ile benzer olduğu görüldü. Bireylerin; yatış süresi medyanı deney grubunda 4 gün kontrol grubunda 5 gün, perianestezi konfor ölçeği puanları medyanı deney grubunda 5,33 kontrol grubunda 4,87, ameliyat sonrası durumluk kaygı puanı medyanı deney grubunda 46, kontrol grubunda 44, GKÖ puanı medyanı deney grubunda 156 kontrol grubunda 148 olarak belirlendi. Elde edilen bu veriler deney grubunun kontrol grubuna göre yatış süresinin daha kısa olduğunu, durumluk kaygılarının daha fazla azaldığını ve genel konforlarının daha iyi olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, el bileğindeki P6 akupunktur noktasına bilek bandı ile akupresür uygulaması, ameliyat sonrası dönemde gelişen bulantı kusmayı önlemede farmakolojik yöntemler kadar etkilidir. Öte yandan bireyde bulantı kusma olmamasının konforu sağladığı ve konforun kaygıyı azalttığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the effects of acupression on the pericardium 6 point on the wrist with a wrist band on prevention of nausea and vomiting, decrease the anxiety and increase the patient comfort in the postoperative period with this randomized and controlled experimental study. The study was conducted on 97 individuals (experiment group, n:47; control group, n:50) who had underwent gynecological operations (Operations of A, B and C groups) except cesarean section at an obstetrical hospital in Bursa. Data were collected in the forms of Patient Information Form, Nausea and Vomiting Surveillance Form, State-Trait Anxiety Inventory, Perianesthesia Comfort Scale and General Comfort Scale and the data obtained were analyzed using SPSS program. No statistically significant differences were found between the groups in the specifications that might affect the postoperative nause and vomiting status of the patients (age, type of operation, nausea and vomiting experience in prior operations, status of cigarette smoking, history of car sickness, body mass index, preoperative state-trait anxiety points, and type and duration of anesthesia; p>0,05). Application of acupression on the point of P6 in 0-48 hours after the operation was identified to be as effective as pharmacological methods on the prevention of vomiting, while it was even more effective on the severity of nausea and was equally effective on vital signs compared to the pharmacological methods. Median duration of hospitalization of the individuals, perianesthesia comfort points, postoperative state-trait anxiety points and General Comfort Scale were 4 days and 5 days, 5,33 and 4,87 points, 46 and 44 points, and 156 and 148 points in the experiment and control groups, respectively. These data obtained demonstrated that the duration of hospitalization was shorter, state-trait anxiety was decreased further and general comfort was better in the experiment group compared to the control group. In conclusion, acupressure application on the P6 acupuncture point on the wrist with a wrist band is as effective as pharmacological methods in the prevention of nausea and vomiting which develop during the postoperative period. On the other hand, this study suggested that absence of nausea and vomiting might have provided comfort and thus comfort of the individual might have resulted in the decrease of anxiety level.