Lı4 noktasına uygulanan akupresürün doğum eyleminde algılanan doğum ağrısına etkisi
The effect of acupressure applied to point li4 on labor pain during child delivery
- Tez No: 370078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Araştırma; eldeki LI4 noktasına uygulanan akupresürün, gebelerde algılanan doğum ağrısına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırmanın evrenini, T.C. Sağlık Bakanlığı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil-Doğumhanesine, 1 Haziran- 30 Eylül 2012 tarihleri arasında, normal doğum yapmak için başvuran kadınlar (852 gebe) oluşturdu. Araştırmanın örneklemi; Number Cruncher Statistical System-Power Analysis and Sample Size (NCSS?PASS) Programı kullanılarak hesaplandı. Evreni temsil edecek örneklem hacmi=0,01 riski, %0,99 doğruluk oranı, p=0,05, 1-P=0,80 güç oranı koşulu ile Yıldız?ın (2003) çalışmasındaki VAS ortalama puanlarının karşılaştırılması sonuçları doğrultusunda, her bir grup için minimum 42 kişi olarak hesaplandı. Araştırmaya kabul koşullarına uyan, bilgilendirilmiş onam formunu imzalayan (44 deney, 44 kontrol) 88 gebe örnekleme alındı. Çalışmanın verileri, deney ve kontrol grubuna; Gebe Tanıtım Formu, Doğum Eylemine İlişkin İzlem Formu, Doğum Sonu Görüşme Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (VAS) ve Akupresür Uygulamasına İlişkin Soru Formu kullanılarak toplandı. Deney grubuna servikal dilatasyon 4-5 cm oldugunda birinci akupresür uygulaması, 7-8 cm olduğunda ikinci akupresür uygulaması yapıldı. Akupresür önce sağ el sonra sol elde bulunan LI4 noktasına 4 kontraksiyon süresince uygulandı. VAS ile değerlendirme; gebe hastaneye geldiğinde, akupresür uygulamaları öncesi-sonrası ve doğum sonrası 2. saatte olmak üzere 6 kez yapıldı. Kontrol grubuna ise rutin bakımın dışında bir uygulama yapılmadı. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans analizi, t testi, ki-kare, Pearson korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research is planned as a controlled random experimental study aiming to determine effect of current acupressure technique applied to point LI4 on labor pain sensed by pregnant women. The study universe was consisted of 852 women having natural birth at T.R. Ministry of Health Bağcılar Education and Research Hospital Emergency-Delivery Room between June 1 and September 30, 2012 . Sample of the research was calculated using Number Cruncher Statistical System-Power Analysis and Sample Size (NCSS?PASS). The sample size representing the universe was calculated as minimum of 42 people for each group in accordance with comparison results of VAS average points in Yıldız's study (2003) by 0.01 risk, 0.99% correctness and the condition of p=0.05 and 1-P=0.80 power ratio. 88 pregnant women, 44 in experiment and 44 in control groups, who fit the conditions of the study and signed informed consent forms were included in the sample. Data of experiment and control groups was collected by using Pregnancy Information Form, Child Delivery Observation Form, Post-Natal Interview Form,Visual Analog Scale (VAS) and Questionnaire on Acupressure Procedure. To the experiment group, first acupressure procedure was applied when cervical dilatation was 4-5 cm and second acupressure procedure was applied when cervical dilatation was 7-8 cm. Acupressure was applied to L14 points first on right hand, then on left hand during four contractions. Evaluation by VAS were done six times; when the pregnant woman was committed to the hospital, before and after acupressure procedure and two hours after delivery. Only routine nursing procedures were applied to the control group. Average, standard deviation, one directional variance analysis, t test, chi-square test and Pearson correlation test were used in evaluation of data.