Kamu ve özel ambulanslarda görev yapan acil tıp teknisyenlerinde işe bağlı gerginlik ve tükenmişlik göstergelerinin karşılaştırılması
Contemplating public versus private practice: Determinants of general health, work-related strain, and burnout in ambulance emergency medical technician - basics (EMT-BS)
  1. Tez No: 370085
  2. Yazar: VERDA TUNALIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARPER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Psychiatry, Health Care Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tunalıgil V. Kamu ve Özel Ambulanslarda Görev Yapan Acil Tıp Teknisyenlerinde İşe Bağlı Gerginlik ve Tükenmişlik Göstergelerinin Karşılaştırılması. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD. Doktora Tezi. İstanbul. 2013. Kamuda ve özelde görev yapan acil tıp teknisyenlerinde (ATT) genel sağlık, işe bağlı gerginlik ve tükenmişlik düzeyleri üzerindeki etkiler karşılaştırılmıştır. İstanbul genelinde 2011 yılında kamuda görevli 1.038 ATT?den 606?sı (%58,4) ve özelde görevli 483 ATT?den 236?sı (%48,9) çalışma kapsamına alınmıştır. Toplam katılım oranı %55,4?tür. Çalışmada özgün sosyo-demografik sorulardan, Genel Sağlık Anketinden (GSA), İşe Bağlı Gerginlik Ölçeğinden (İBGÖ) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeğinin duygusal tükenme (MTÖ DT), duyarsızlaşma (MTÖ D), kişisel başarı düşüklüğü (MTÖ KBD) alt boyutundan oluşan toplam 81 soruluk öz-bildirim formu kullanılmıştır. Kamuda ve özelde ATT?lerin, demografik özellikleri, çalışma koşulları, sosyoekonomik düzeyleri, eğitimleri, iş sağlığı standartlarıyla ilgili düşüncelerinin ölçekler üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Veriler; SPSS 17.5 kullanılarak, ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, Ki-kare ve Fisher?s kesin olasılık testi, t-testi, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis tek yönlü ANOVA, Pearson ve Spearman korelasyon analizi, Tukey?s HSD Post-hoc testiyle değerlendirilmiştir. Kamuda ve özelde ölçek toplam puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmamaktadır (bütün ölçeklerde p>0,050).
Özet (Çeviri)
Tunalıgil V. Contemplating Public Versus Private Practice: Determinants of General Health, Work-Related Strain, and Burnout in Ambulance Emergency Medical Technician - Basics (EMT-Bs). Istanbul University Institute of Medical Sciences, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Public Health. Istanbul. 2013. The study investigates the impact of working for public versus private ambulance services and elaborates on the predictors of EMT-Bs? mental, physical and emotional well-being. A 81-question self-report survey was conducted. Study-specific questions assessed demographics, socioeconomic status, educational characteristics, work conditions, occupational health and workplace safety, followed by the 12-item General Health Questionnaire (GHQ-12), the Work-Related Strain Inventory (WRSI), and the Maslach Burnout Inventory (MBI). MBI is composed of three subscales: emotional exhaustion (MBI-EE), depersonalization (MBI-DP), and diminished personal accomplishment (MBA-PA). In 2011, 1,038 EMT-Bs worked for publicly-operated and 483 EMT-Bs worked for privately-owned ambulance services in Istanbul, of which 606 (58.4%) and 236 (48.9%) participated in the study (overall participation rate: 55.4%). Data was analyzed with SPSS 17.5. On all scales, differences between total mean scores obtained in both sectors were statistically insignificant (p>0.050).