Sakarya ili Sapanca ilçesi 112 acil yardım ambulanslarının bir yıl süreli çalışma performans analizi
The one year-term work performance analysis of 112 emergency ambulances in Sapanca district, Sakarya province
  1. Tez No: 962546
  2. Yazar: SALİH UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT UTKUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Healthcare Management, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
“Acil Durum”kavramı, hastaların yakınları tarafından derhal çözülemeyecek nitelikteki ani ve hayatı tehdit eden olayları ifade eder ve bu durumlar acil müdahale ve tıbbi bakım gerektirir. Bu kavram, gecikmeksizin tıbbi müdahale ve bakımın gerekli olduğu durumlar için kullanılmaktadır. ASH; ani sağlıksızlık veya yaralanma durumlarında vaka mahallinde, nakil sürecinde ve sağlık kurumlarında, uygun tıbbi donanım eşliğinde eğitimli ekiplerce sunulan tüm sağlık hizmetlerini kapsar. Bu çalışma, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Sakarya ilinin Sapanca ilçesinde, 1 Ocak 2024 ile 31 Aralık 2024 tarihleri aralığında faaliyet gösteren acil sağlık hizmeti istasyonları ve 112 acil yardım ambulanslarına ait operasyonel verilerin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda, belirtilen dönemde 112 acil yardım ambulanslarının müdahale ettiği vakalara ait veriler, ilgili kurumlardan resmi yollarla talep edilerek gerekli onayların alınmasının ardından elde edilmiştir. Veriler Microsoft Office Excel 2007 programı kullanılarak tablo haline getirilmiş ve bulgular olarak sunulmuştur. Elde edilen bulgular değerlendirilmiş; sonuçlar ve öneriler ortaya konulmuştur. Tezin ilk kısmında, çalışmanın kapsamı, amacı araştırma soruları ve kavramsal çerçeve bulunmaktadır. ASH, KKM, paramedik ve acil tıp teknisyeni kavramları tanımlanmıştır. İlk olarak, 112 acil yardım ambulanslarına ilişkin temel kavramlar ile ambulans türleri ve acil yardım istasyonları detaylı biçimde açıklanmıştır. Kara yolu ambulansları (acil yardım, hasta nakil, yoğun bakım, çok sedyeli, obez, yenidoğan, medikal kurtarma, arazi ve motorize ambulansları), hava ambulansları (uçak ve helikopter), deniz ambulansları gibi farklı ambulans türlerine ilişkin bilgiler sunulmuştur. Dünya genelinde ve Türkiye özelinde acil sağlık hizmetlerinin tarihsel gelişimi özetlenmiş; Türkiye'deki 112 acil yardım ambulansı hizmetlerine ilişkin sıkça başvurulan yasal düzenlemelere yer verilmiştir. İkinci bölümde, verilerin istatistikî raporlara dönüştürülmesi, bu raporların yetkili yöneticilere sunulması, İl Ambulans Servisi Başhekimliği tarafından arşivlenmesi ve verilerin resmi yazışmalar yoluyla temin edilmesine dair yöntem açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, istasyon, personel, cinsiyet ve yaşa göre vaka dağılımı; çağrı nedenleri; sevk edilen hastaneler; ambulans meşguliyet süreleri; müdahale süreleri; günlük ortalama vaka sayıları; vaka kodları; aylık, yıllık ve mevsimsel vaka toplamları; vaka sonuçları ve tanı gruplarını içeren bulgular sunulmuştur. Bu bulgular, kolay anlaşılabilirlik, yorumlama ve tartışma amacıyla Microsoft Excel 2007 programı kullanılarak tablo halinde ve literatürdeki verilerle karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Literatürde yer alan benzer çalışmalarla karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Tartışma alt bölümünde, çalışmanın öne çıkan yönleri vurgulanarak, elde edilen sonuçlar Türkiye'nin Gaziantep, Eskişehir ve Denizli illerinde farklı yıllarda yapılan benzer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde, çalışmanın temel bulguları ve sonuçları özetlenmiş; gelecekteki 112 acil yardım ambulans hizmetlerine yönelik bazı öneriler ve planlama stratejileri sunulmuştur. Literatür taraması sonucunda, Sakarya ilinin Sapanca ilçesinde bu araştırmaya benzer bir saha çalışmasının daha önce yapılmadığı tespit edilmiştir. Türkiye'nin farklı illerinde (Denizli, Eskişehir, Gaziantep) benzer çalışmalar yer alsa da, güncel ve yerel veri içeren çalışmaların eksik olduğu görülmektedir. Mevcut çalışmaların çoğu, acil ambulans hizmetlerinin tarihsel gelişimi veya kavramsal/teknik açıklamaları içeren niteliktedir. Elde edilen veriler, 2024 yılı boyunca toplam 3.974 vakaya müdahale edildiğini göstermektedir. Yıl içinde vaka sayılarında aylara göre belirgin bir farklılık gözlemlenmemiştir. Sapanca'daki acil sağlık hizmeti istasyonları ve 112 acil yardım ambulansları, yıl boyunca aylık ortalama yaklaşık 300 vakaya müdahale etmiş ve vaka dağılımının yıl geneline dengeli biçimde yayıldığı saptanmıştır. Vaka dağılımının mevsimlere göre incelenmesinde, en yüksek vaka sayısının yaz mevsiminde gerçekleştiği ve toplam vakaların %28,4'ünü (1.129 vaka) oluşturduğu belirlenmiştir. En düşük vaka sayısı ise sonbahar mevsiminde görülmüş ve toplam vakaların %22,8'ini oluşturmuştur. Genel olarak mevsimsel dağılım incelendiğinde, mevsimler arasında vaka sayılarında belirgin farklılık bulunmamaktadır. Yaş ve cinsiyete göre vaka dağılımında, 2.086 (%53,28) vakanın erkek, 1.829 (%46,72) vakanın kadın bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Bu, erkeklerin acil sağlık hizmetlerinden daha fazla yararlandığını göstermektedir. Toplam 3.915 vakada yaş gruplarına göre dağılımda en fazla vaka 65 yaş ve üzeri bireylerde görülmüş (1.304 vaka; %33,30) olup, bu yaş grubunun hastaneye ulaşmada daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğu ifade edilebilir. Fiziksel hareket kabiliyetinin azalması nedeniyle bu bireylerin sağlık hizmeti beklerken kaygı yaşaması olasıdır; bu bağlamda acil ambulans hizmetleri kritik rol oynamaktadır. İkinci en yüksek vaka sayısı 16–25 yaş grubunda (573 vaka; %14,63) gözlemlenmiş olup, bu durum ilçede yüksek öğrenci kapasiteli (1.600 kişi) bir yurt bulunmasıyla ilişkilendirilebilir. İlk vaka ihbarının ardından müdahale süreleri incelendiğinde, 3.915 vakanın 3.060'ına (%78,16) ilk 10 dakika içerisinde ulaşıldığı belirlenmiştir. İkinci en sık karşılaşılan müdahale süresi 10–20 dakika aralığında gerçekleşmiş ve 749 vaka (%19,13) bu sürede karşılanmıştır. En az karşılaşılan müdahale süresi 60 dakika ve üzeri olmuştur. 10 dakikalık müdahale süresi, Sağlık Bakanlığı'nın ulusal hedefiyle uyumludur. Sapanca'da görev yapan acil ambulans ekiplerinin bu hedefi genel olarak karşılayabildiği ve bu başarının trafik yoğunluğu ya da olay saati gibi değişkenlerden büyük ölçüde bağımsız olduğu görülmektedir. Bu durum, ekiplerin mesleki yetkinliği ve saha bilgisiyle açıklanabilir. Ancak nadiren de olsa 30 dakikayı aşan müdahale sürelerine de rastlanmakta olup, bu durum trafik sıkışıklığı veya yaz turizmine bağlı yoğunlukla ilişkilendirilebilir. Vaka müdahale süreleri, vakaların çoğunluğunun 2.162 vaka (%55,22) – 31 ila 60 dakika arasında gerçekleştiğini göstermektedir. Bunu, 21 ila 30 dakika müdahale süresine sahip 854 vaka (%21,81) takip etmektedir. Üçüncü sırada ise, 60 dakikadan uzun süren müdahalelere sahip yaklaşık %19'luk bir oran yer almaktadır. En az sayıdaki vaka, yalnızca 9 vaka (%0,22) ile 0 ila 10 dakika arasında müdahale süresine sahip olanlardır. Acil çağrı alındıktan sonra olay yerine ulaşma, müdahale etme, hastayı taşıma ve teslim etme sürecinin en fazla 30 ila 60 dakika arasında tamamlandığı tespit edilmiştir. Bu durum, acil sağlık personelinin her bir vaka için ortalama bir saatlik bir süre harcadığını göstermektedir. 2024 yılı içerisinde, Sapanca ilçesinde acil yardım ambulanslarının hizmet verdiği en yüksek vaka sayısı, sarı triyaj koduna sahip olan vakalardır; bu grup 3.442 vaka (%88,30) ile ilk sıradadır. Bunu yeşil kodlu vakalar (317 vaka, %8,13), kırmızı kodlu vakalar (92 vaka, %2,36) ve siyah kodlu vakalar (47 vaka, %1,20) takip etmektedir. 2024 yılı boyunca, Sapanca ilçesinde 112 acil yardım ambulansları toplam 3.974 vakaya müdahale etmiştir. Bu vakaların 2.175'i (%54,73) Sapanca 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu tarafından, 1.799'u (%45,26) ise 2 Nolu istasyon tarafından karşılanmıştır. Bu durum, vaka yükünün iki istasyon arasında neredeyse eşit dağıldığını göstermektedir. 2024 yılına ait aylık toplam vaka sayılarının günlere bölünmesiyle, Sapanca'daki acil sağlık hizmetleri istasyonlarında günde ortalama 5 ila 7 vaka meydana geldiği tespit edilmiştir. Her iki istasyonun ortalama vaka sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Çağrı nedenlerine göre vaka dağılımı, en sık görülen vakaların medikal nedenlere bağlı olduğunu göstermiştir. Yıllık toplam 2.192 vaka (%55,16) bu kategoriye girmektedir. Medikal vakaları takiben trafik kazası çağrıları ikinci sırada yer almakta ve toplam 781 vaka (%19,65) bu grupta yer almaktadır. Vaka sonuçlarına bakıldığında ise, 2.512 vaka (%63,21) hastaneye nakil ile sonuçlanmıştır. Hastaneler arası transferler, 744 vaka (%18,72) ile ikinci sırada yer alırken, 255 vaka (%6,42) ile nakil reddi üçüncü sırada yer almaktadır. Geriye kalan vaka sonuçlarında ise önemli bir fark gözlenmemekte ve oranları oldukça düşüktür. Tanı gruplarına göre dağılımda, en sık müdahale edilen vakalar semptomlar, belirtiler ve klinik/laboratuvar bulgularla ilgili olanlardır ve toplamda 1.385 vaka (%35) bu gruptadır. Harici morbidite ve mortalite nedenleriyle ilişkili vakalar 697 (%18), dolaşım sistemi hastalıkları 474 (%12), psikiyatrik ve davranış bozuklukları 310 vaka (%8) olarak kaydedilmiştir. Gıda alerjileri, kulak ve mastoid çıkıntısı hastalıkları ile perinatal döneme ait hastalıklar, en az gözlemlenen tanı grupları arasında yer almaktadır. Sapanca'dan nakledilen vakaların yönlendirildiği hastanelerin incelenmesinde toplam 2.682 vaka belirlenmiştir. Bu vakaların yalnızca ikisi özel hastanelere, geri kalanı ise kamu hastanelerine sevk edilmiştir. 2.397 vaka (%89,37) Sapanca İlçe Devlet Hastanesi'ne, 142 vaka (%5,29) Sadıka Sabancı Devlet Hastanesi'ne ve 121 vaka (%4,51) Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yönlendirilmiştir. Diğer hastanelere yapılan sevkler oldukça sınırlıdır. 2024 yılında, Sapanca'daki 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarında toplam 27 personelin aktif olarak görev yaptığı tespit edilmiştir. Bu personellerin paramedik, acil tıp teknisyeni ve şoför unvanlarına sahip oldukları belirlenmiştir. Mevcut durumda bu iki acil sağlık istasyonu Sapanca'nın ihtiyaçlarını karşılamakta yeterli görünmekle birlikte, bölgenin turistik cazibesi ve göç alma eğilimi nedeniyle yakın gelecekte yetersiz kalabileceği öngörülmektedir. Yaz aylarında vaka sayısının en yüksek seviyeye ulaşması, bu öngörüyü desteklemektedir. Yaz mevsimi, mevcut çalışmada olduğu gibi, literatürde de vaka sayısının en yüksek olduğu dönem olarak öne çıkmaktadır. Ancak, Sapanca'daki yaz vakalarının oranı, diğer mevsimlere göre daha belirgin bir fark göstermektedir. Bu durum, Sapanca'nın İstanbul-Ankara transit geçiş güzergâhında yer alması, doğal güzellikleri, ve özellikle İstanbul-Kocaeli bölgesinden gelen yoğun turistik akın (bungalov, otel ve yazlık konaklamaları) nedeniyle yaz aylarında nüfusun önemli ölçüde artması ile açıklanabilir. Farklı yerleşim birimlerinde yapılan çalışmalarla yapılan karşılaştırmalar ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hedeflerle yapılan değerlendirmeler neticesinde, Sapanca'daki acil sağlık hizmet istasyonlarının, ilçedeki acil vakalara müdahale açısından tatmin edici bir hizmet düzeyine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu hizmet seviyesi, afetlere müdahale ve afet durumlarında sağlık hizmeti sunumu açısından yeterli kabul edilebilir. Bununla birlikte, personelin afet durumlarına yönelik psikolojik yeterliliklerinin de araştırılması ve bu yeterliliklerin anket ve ölçek değerlendirmeleri yoluyla nicel olarak ortaya konulması gerektiği vurgulanmıştır (Kocaman 2019; Okan ve ark. 2023).
Özet (Çeviri)
The concept of“emergency”refers to sudden, life-threatening events that cannot be resolved promptly by patients' relatives and require immediate actions and attention. It is used for situations where urgent medical care and intervention are necessary without delay. Emergency health services encompass all medical services provided at the scene, during transport, and within healthcare institutions by trained teams using appropriate medical equipment in cases of emergency illness or injury. This study aims to examine the operational data of emergency health service stations and emergency aid ambulances in Sapanca town of Sakarya province, Northwestern Türkiye, between January 1, 2024, and December 31, 2024. For this purpose, the data on emergency cases involving 112 emergency aid ambulances during the specified period were officially requested from the relevant authorities and acquired after official approval. The data were tabulated using Microsoft Office Excel 2007 and presented as findings. These findings were discussed, and conclusions and recommendations were provided. The first chapter of the thesis covers the objectives, scope, research questions, and conceptual framework. Definitions/terminology are provided for emergency health services, command and control centres, paramedics, and emergency medical technicians. In the first place, fundamental concepts related to 112 emergency aid ambulances and types of ambulances and aid stations were explained with details. Information related to types of ambulances were presented, including land ambulances (emergency aid ambulances, patient transport ambulances, intensive care ambulances, special-purpose ambulances such as multi-stretcher, bariatric, neonatal, medical rescue, off-road, and motorbike ambulances), air ambulances (airplanes and helicopters), and sea ambulances. Historical development of emergency health services in both the world and Türkiye were outlined. Frequently referenced legislative background and framework relevant to 112 emergency aid ambulance services in Türkiye is also included. The second chapter focuses on the methodology, which explains the transformation of data into statistical reports, their presentation to authorized managers, archival procedures by the Provincial Ambulance Service Chief Medical Office and details how the data and official permission to use were acquired through the official correspondence. The findings are presented in the third chapter, which cover various categories including case distributions by station, personnel, gender and age, reasons for calls, hospitals transported, duration of ambulance engagement, response times, average daily dispatch rates, case codes, monthly, annual, and seasonal case totals, case outcomes, and diagnostic groups. These findings are all tabulated or juxtaposed with the data from elsewhere in the literature using Microsoft Excel 2007 interactive software for clarity, easy-to-understanding, interpretation and discussion purposes. Comparative evaluations were made based on similar studies in the literature. The discussion subsection in this chapter highlights key aspects of the present work and compares its results with previous studies conducted in Gaziantep, Eskişehir and Denizli provinces in Türkiye for the data belonging different year or years. The forth section presents the results and findings of the in brief. This chapter also provides some suggestions for the future the 112 emergency aid ambulance services and better planning. A review of the literature revealed that no field study similar to this research has been conducted in the Sapanca district of Sakarya province. Although comparable studies exist in various provinces (Denizli, Eskişehir, Gaziantep) of Türkiye, it appears that there have been no recent, up-to-date investigations. Most of these studies primarily focus on the historical development of emergency ambulances or emergency health services, including conceptual or technical explanations. The recovered data indicates that a total of 3,974 cases were responded to in 2024. Overall, there appears to be no significant variation in the number of cases between months. From the beginning to the end of 2024, an average of approximately 300 cases were responded to each month by the emergency health service stations and emergency aid ambulances in Sapanca, indicating a consistent distribution of case responses throughout the year. The distribution of cases by season revealed that the highest number of cases occurred in the summer, accounting for 28.4% of the total, with 1,129 reported cases. The lowest number of cases was observed in the autumn, representing 22.8% of the total. Furthermore, the overall seasonal distribution indicates that the number and percentage of cases across the seasons are relatively similar, with no significant differences detected. As for the distribution of cases by age and gender, it is obtained that 2,086 cases (53.28%) involved males, while 1,829 cases (46.72%) involved females. This indicates that male cases outnumber female cases. A total of 3,915 cases are attended. When sorted by age group, individuals aged 65 and above accounted for the highest number of cases, with 1,304 cases (33.30%). It can be stated that individuals over the age of 65 are less likely to reach hospitals on their own compared to other age groups. Due to limited physical mobility, this age group may feel isolated and anxious while awaiting healthcare services. In this context, emergency ambulances play a crucial role. The second highest number of cases was observed in the 16–25 age group, with 573 cases (14.63%), interpreted to be related with a high capacity (capable to accommodate 1600 students) dormitory for undergraduate students. An evaluation of response times following the first case notifications revealed that 3,060 out of 3,915 cases (78.16%) were reached within the first 10 minutes. The second most frequent response time was between 10 and 20 minutes, with 749 cases (19.13%) reached within this interval. The least frequent response time was 60 minutes or more. 10 minutes response time also corresponds to the national target set by the Ministry of Health. It appears that emergency ambulances in Sapanca in district are generally able to meet this target, largely independent of traffic density and the timing of the incident. This can be attributed to the professional competence of the personnel and their familiarity with the operational field. However, though it is infrequent, response times exceeding 30 minutes are also observed in some cases. These cases could be related with traffic jams and seasonal tourism-related congestion. The case engagement durations indicates that the majority of cases—2,162 (55.22%)—had an engagement time of between 31 and 60 minutes. This was followed by cases with an engagement time of 21 to 30 minutes, totaling 854 cases (21.81%). Thirdly, cases with an engagement time exceeding 60 minutes accounted for a relatively high proportion at 19%. The lowest number of cases—only 9 (0.22%)—were recorded with an engagement time of 0 to 10 minutes. It is determined that the maximum duration from the moment an emergency call is received to the arrival, intervention, transport, and handover of the patient by the emergency ambulance teams has been identified as between 30 and 60 minutes. This suggests that emergency medical personnel spend, on average, approximately one hour per case. In 2024, the highest number of patients attended by emergency ambulances in Sapanca in district fell under the yellow triage code, accounting for 3,442 cases (88.30%). This is followed by green-coded cases with 317 patients (8.13%), red-coded cases with 92 patients (2.36%), and black-coded cases with 47 patients (1.20%). In 2024, a total of 3,974 cases were responded by the 112 emergency ambulances in the Sapanca district. Of these cases, 2,175 (54.73%) were handled by Sapanca Emergency Medical Station No. 1, while Sapanca Emergency Medical Station No. 2 attended to 1,799 cases (45.26%). This indicates that the case workload between the two stations is distributed almost equally.When the total number of cases for each mo