Kolon kanseri hastalarında UDP-glukuronosiltransferaz ve timidilat sentaz fonksiyonel varyantlarının kemoterapi toksisitesi ile ilişkisi
The investigation of the relationship between the UDP-glucuronosyl transpherase and thymidylate synthase functional variants and chemotherapy toxicity on colon cancer patients
- Tez No: 370087
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Biology, Pharmacy and Pharmacology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deneysel Tıp Araştırma Bölümü
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kolon kanseri tedavisinde ilk sırada kullanılan İrinotekan ve 5-Florourasil ilaçlarının metabolizmasında etkili olan UGT1A1 ve Timidilat sentaz enzimlerinin aktivitelerinde etkinlikleri birçok çalışmada gösterilmiş olan UGT1A1*28, UGT1A1 -3156 G>C, TSER, TSERG>C ve TSdel varyantlarının farklı kemoterapi rejimleri dahil edilerek kemoterapi toksisitesi ile ilişkisi ayrı ayrı ve ortak olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilmiş 86 hasta ve 100 kontrolün genotiplerinin belirlenmesinde PZR-RFLP ve PAGE yöntemleri kullanılmıştır. Polimorfizmlere ait ayrı ve ortak etkiler ki kare testi ile istatistiksel olarak incelenmiştir. Hasta toksisite ve genotip verilerinin geniş bir yelpazede çeşitlilik göstermiştir. Tüm polimorfizmler ve hasta grubu toksisite şablonları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0.005). Ancak hasta ve genel toplum dağılımları incelendiğinde görülen benzerlik bu varyantların kanser gelişiminde bir rol oynamadığını işaret etmektedir. Çalışmamız hasta grubunun genişletilmesi ile devam edecektir.
Özet (Çeviri)
UGT1A1 and TS are the key enzymes of the irinotecan and 5-fluorouracil drug metabolisms, which are used as the first line of the chemotherapy regimen in colon cancer. The separate and combined effects of the polymorphisms are well known to impair the enzyme activity and expression, the UGT1A1*28, UGT1A1 ? 3156 G>C, TSER, TSER G>C, TSdel variants have been studied on various regimen induced toxicity patterns. The PCR- RFLP and PAGE methods have been used to detect the genotypes of the 86 patients and 100 healthy controls included in the study. The evaluation of the separate and combined effects of the polymorphisms on toxicity patterns have been statistically analyzed using the chi-square test. Patient profiles showed wide toxicity and genotype variation patterns. No significance was found between the genotypes and the toxicity outcomes (p>0.005). On the other hand, the similarity of the genotype distribution between patients and healthy control suggests that none of the variants play a role in carcinogenesis. The study will be taken further with larger number of patients