Tip 2 diabette TIMP1 ve TIMP2 genetik varyasyonlarının etkisi ve serum düzeylerinin incelenmesi
Investigation of gene polymorphims and serum levels of TIMP-1 and TIMP-2 in patient with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 370088
  2. Yazar: FARUK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÜMİT ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünyada sık görülen kompleks hastalıklardan biri olan Diabetes mellitus, insülinin yokluğu ve eksikliğine bağlı olarak gelişen, açlık glikozunun artışı ve buna eşlik eden lipid ve protein metabolizmasındaki bozukluklar ile karakterizedir. Genetik ve çevresel faktörler diyabet oluşumundaoldukça önem taşır.Tip 2 diyabet, erişkin toplumda en yaygın görülen metabolizma hastalığı olmakla birlikte, lipid, protein ve karbonhidrat metabolizma bozuklukları gibi geniş bir komplikasyon yelpazesine sahiptir. Tip 2 diyabette insülin etkisi veya sekresyonu azalırken, insülin etkisindeki bozukluk nedeniyle insülin direnci gelişmektedir. Hastalıktan bir dizi aday genin sorumlu olduğu bildirilmektedir.Diyabet oluşumu ve gelişmesinde sorumlu olan faktörlerin bazılarının ortaya çıkmasında etkin rolleri olan, multigenik bir peptidaz özelliğine sahip ekstraselüler matriks tarafından sentez, parçalanma ve yeniden hücre regülasyonu, dönüşümünde aracı olarak kullanılan moleküller MMP'lerdir . Bunun yanında MMP'leri inhibe eden bazı faktörler tanımlanmıştır. Bunlardan biri spesifik MMP doku inhibitörleridir (TIMP). TIMP'ler MMP'lerin aktivitesini hem proenzim aktivasyonu aşamasında hem de substrat parçalanması sırasında regüle eder. Etkin bir mekanizmaya sahip olan TIMP'lerde gerçekleşebilecek mutasyonların sonuçları yapılan bazı çalışmalarla bilim dünyasına sunulmuştur.Çalışmamızda TIMP 1 ve TIMP 2 gen poliforfizmlerinin ve serum düzeylerinin tespit edilmesi ve TIP 2 diyabet hastalığına olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Elde edilecek veriler doğrultusunda, diyabet hastalığının tanısına ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunacağımızı düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetus mellitus is one of common complex diseases in the world, and it is characterized by the lack of insulin and developments due to the absence, fasting glucose increase by the accompanying of lipid and protein metabolism disturbances. Genetical and enviromental factors are very important in the formation of diabetes.Type 2 diabetes is the most common metabolic disease in adult population, altough the lipid, protein and carbonhydrate metabolism disorders have a wide range of complications. While the insuline effectiveness and secretion decreased on type 2 diabetes, on the other hand insulin resistance is developed caused by the disorders on the insulin effect.MMP?s that has an effective role in the emerge of some of the factors that are responsible for development of diabetes, and they are used in fragmentatin and re-regulation of the cell, and has multigenic peptidase means and it is synthesizes by the ESM. By the way there are some factors that inhibits MMP?s. One of them is specialized MMP tissue inhibitor (TIMP?s). TIMP?s are regulating MMP?s in proenzyme activations level and during fragmentation of substrate. Some of the studies results have preseneted the mutations in TIMP?s that have effective mechanism, to scientific world.In our study we aimed to detect serum levels and gene polymorphisms of TIMP-1 and TIMP-2, and their effects on type 2 diabetes. According to the data obtained by the study we believe that we can contribute new diagnosis and dew tratments of diabetes disease.