Gastrointestinal tümörlerde survivin ve ilişkili moleküllerin araştırılması ve deneysel model ile sonuçların değerlendirilmesi
The investigation of survivin gene and related molecules in gastrointestinal cancer patients and compare the results with experimental model
  1. Tez No: 370110
  2. Yazar: METİN BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Moleküler Tıp, Biophysics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gastrointestinal kanserlerin gelişimine sebep olan faktörlerden biri de survivin aktivasyonudur. Survivin, apoptoz inhibitor ailesine ait bir proteindir (IAP, Inbitor of Apoptozis Protein). Çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji A.D. da gastrointestinal kanser tanısı konulmuş 100 hastanın parafine gömülmüş normal ve tümör dokularında survivin geninin promotör -31 bölgesine ait G/C polimorfizmi PZR-RFLP yöntemi ile bakıldı. Ayrıca deneysel kolon tümörü oluşturulmuş sıçanlara ait kolon dokusunda survivin promotör bölgesi PZR-SSCP yöntemi ile incelendi. Genotip dağılımı ve allel sıklıkları, gruplar arasında ki-kare testi kullanılarak karşılaştırıldı. Sonuçta deneysel modele ait örneklerde tümör ve normal dokular arasında baktığımız bölge açısında fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Our study group consists of 100 normal and 100 tumor paraffin blocks belonged to gastrointestinal cancer cases who had diagnosed at, I. U. Cerrahpasa Medical Faculty, Department of Pathology. In these material, survivin gene promoter -31 G / C polymorphism was investigated by PCR-RFLP. Also, the colon tissue of rats from experimental colon tumor model which used and survivin promotor region was studied by PCR-SSCP. The distribution of survivin polymorphisms between the groups was compared by the Chi-square test. As a result, the samples from an experimental model for the region which investigated were not containing any differences between tumor and control groups.