Doğum eyleminin 1.evresinde, annelerine intramüsküler yolla analjezik uygulanan bebeklerin ilk 24 saatteki sağlık durumları ve emme becerilerinin değerlendirilmesi
The effects of intramuscular analgesic administration to mothers during the first stage of labor on the infants
  1. Tez No: 370111
  2. Yazar: YASEMİN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, doğum eyleminin 1. evresinde annelere, IM yolla uygulanan analjeziklerin bebeklerin sağlık durumu ve emme becerisine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Araştırma, İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin doğumhane servisinde Eylül 2010–Nisan 2011 tarihleri arasında kesitsel, analitik tipte gözlemsel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, araştırma verilerinin topladığı günlerde normal doğum yapan 1550 anneler ve bebekleri, örneklemini ise örneklem seçim kriterlerine uyan 245 anne ve bebekleri oluşturdu. Araştırma tek kör çalışma olarak yürütüldü. Araştırmacı tarafından, önce örneklem grubu seçim kriterlerine uyan ve çalışmayı kabul eden gebeler belirlendi. Daha sonra bu gebelerin bebekleri doğum eylemi süresince ve doğumdan sonraki ilk 24. saate kadar emme becerisi ve sağlık durumu açısından izlendi. Bebeklerin izlem süreci bittikten sonra annelerin dosya kayıtları incelenerek, doğum eyleminin 1. evresinde analjezik uygulanma durumları açısından değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede, araştırmanın yapıldığı ünitede analjezik olarak, opioid grubu Pethedine'nin uygulandığı belirlendi. Vaka ve kontrol grubu anneler demografik ve obstetrik özellikler açısından benzer olduğu görüldü. Vaka gurubundaki bebeklerin 1.dk ve 5.dk'daki Apgar puan ortalamalarının kontrol grubundakilerden çok anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlendi. Vaka grubundaki bebeklerde fetal distress gelişme sıklığı, aspirasyon, oksijen inhalasyonu girişimi anlamlı olarak yüksek bulundu. Vaka grubundaki bebeklerinin etkin emme becerisinin; doğumdan sonra 30.dk, 1.saat ve 2. saatte, kontrol grubundaki bebeklere göre anlamlı düzeyde düşük olduğu ve emmeye daha geç başladıkları görüldü. Sonuç olarak, doğum eyleminin 1. evresinde annelere IM yolla uygulanan opioid türevi Pethedine'nin bebeklerin apgar skoru, yaşam bulguları, refleksleri ve emme becerisini olumsuz etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Background: Analgesic is used for pain relief in the first stage of labor in many countries, and it is accepted as standard obstetric management in Turkey. This study is conducted to determine the effect of analgesic on the overall health and the sucking skills of the infants, when administered to mothers intramuscularly at the first stage of the labor. Methods: This cross-sectional controlled study was conducted between 1st March-30th June 2010 in the Zeynep Kamil Maternity and Children's Teaching Hospital, Turkey. The population of the study consists of 1550 mothers who had normal birth and their infants, and the sample consists of 245 mothers and their infants who are suitable for the sample criteria. The sample size was determined according to the birth dates of the infants, and mothers who had normal births were chosen at random. Their babies were observed in terms of their general health conditions and their sucking skills, both during the labor process and in the first 24 hours after the birth. Then mothers' files were reviewed and chosen according to analgesics administration during the first stage of labor. (The mothers and the infants who were administered Pethedine HCL were included in the case group, whereas the mothers and the infants who were not given any analgesics were placed in the control group). Therefore, the case group comprised of mothers and babies who received analgesic and the control group of mothers and babies who were not administered analgesic. Results: Case and control group mothers were similar in terms of demographic and obstetric features. The average apgar scores of the case group infants were found to be significantly lower than the control group infants during the 1st to 5th minutes after their birth. The advancement rate of late deceleration was found to be higher in the case group. On the other hand, the sucking skills of infants in the case group were unsatisfactory when compared to the control group, since they started sucking later than expected, at 0.5, 1 and 2 hours after the birth. Conclusions: It has been observed that the intramuscularly administered analgesic (Pethedine HCL) to mothers at the first stage of the labor negatively impacted the overall health and the sucking skills of newborns.