Eprosartan ve hidroklorotiazidin yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ıle tabletlerde yan yana analizi
Simultaneous determination of eprosartane and hydrochlorothiazide in tablets by high-performance liquid chromatographic methods
  1. Tez No: 370121
  2. Yazar: FATMA HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hacıoğlu, F. (2011). Eprosartan Ve Hidroklorotiazidin Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi Yöntemi Ile Tabletlerde Yan Yana Analizi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Analitik Kimya Anabilim Dalı. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Bu tez çalışmasında, eprosartan mesilat (EPR) ve hidroklorotiazidin (HCT) tabletlerde yan yana tayini için basit ve seçici yeni bir HPLC yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem ters fazlı CN kolonda; asetonitril-10 mM fosforik asit çözeltisi (pH: 2,5) (40:60, h/h) hareketli fazı ile 1,0 mL/dk akış hızında maddelerin ayrılması esasına dayanır. Dedeksiyon dalga boyu 272'nm ye ayarlanmış ve yöntemde iç standart (IS) olarak olmesartan kullanılmıştır. Maddelerin doğrusal aralıkları EPR için 0,5-30,0 ?g/mL ve HCT için 0,3-15,0 ?g/mL olarak bulunmuştur. Gözlenebilme ve tayin sınırları ise sırası ile EPR için 0,121 ve 0,405 ?g/mL; HCT için 0,045 ve 0,148 ?g/mL'dir. Geliştirilen yöntem ilaç maddesinin tabletlerdeki analizine başarıyla uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen UV türev spektrofotometrik yöntem ile Student-t ve Fischer?F testleri uygulanarak istatiksel olarak karşılaştırıldığında iki yöntem arasında ortalamalar ve standart sapmalar yönünden %95 olasılık düzeyinde anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Geliştirilen yöntem kolay, hassas ve tekrarlanabilir olup eprosartan ve hidroklorotiazidin yan yana tablet analizlerinde güvenle kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Hacıoğlu, F. (2011 Simultaneous Determination of Eprosartane and Hydrochlorothiazide in Tablets by High-Performance Liquid Chromatographic Methods, Istanbul University, Institue of Health Science, Department of Analytical Chemistry. Master Thesis. Istanbul.In this study, a new simple and selective HPLC method has been presented for the simultaneous analysis of eprosartane mesylate and hydrochlorothiazide in tablets. The method was based on separation by using a mobile phase acetonitrile?10 mM phosphoric acid solution (pH 2.5) (40:60, v/v) and reversed-phase CN column. The mobile phase flow rate was 1,0 mL/min. Olmesartan was used as an internal standard and the substances were detected at 272 nm. The linearity ranges were found as 0,5?30,0 ?g/mL and 0,3?15,0 ?g/mL, EPR and HCT, respectively. The limits of detection and quantification were found to be 0,121 and 0,405 ?g/mL for EPR and 0,045 and 0,148 ?g/mL for HCT, respectively. The proposed methods were successfully applied to the determination of commercially available tablets. The obtained results were compared statistically with those obtained by developed UV derivative spectrophotometric method in respect of Student-t and Fischer-F tests. It was found that there is no significant difference between two methods in terms of the mean values and standart deviations at % 95 confidence levels. The developed method is simple, sensitive and reproducible and can be used safely routine simultaneous analysis of eprosartan and hydrochlorothiazide in tablets.