Preterm bebeklerde doğum sonrası gelişen hipotermiyi önlemeye yönelik uygulanan girişimlerin etkinliği
The effectiveness of interventions to prevent postnatal hypothermia after birth in preterm infants
  1. Tez No: 370120
  2. Yazar: SEDA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çağlar, S. (2011). Preterm bebeklerde doğum sonrası gelişen hipotermiyi önlemeye yönelik uygulanan girişimlerin etkinliği. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD. Doktora Tezi. İstanbul.Hipotermi yenidoğan döneminde bebeğin hayatını tehdit eden ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde doğumhane ortamlarının elverişsiz olması ve transport hataları yenidoğanın vücut sıcaklığının düşmesine neden olmaktadır. Araştırma, 32 gestasyon haftası ve altında doğan preterm bebekleri doğum sonrası gelişen hipotermiden korumak amacıyla kullanılan; vinil izolasyon torbasına yerleştirme ve polietilen streç film ile sarmalama yöntemlerinin etkinliğini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlandı. Araştırmanın evrenini Aralık 2009-Haziran 2011 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doğan ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) izlenen 32 gestasyon haftası ve altındaki preterm bebekler oluşturdu. Araştırma kapsamına alınan bebeklerin randomizasyonu sağlandı. Toplam 59 bebekten oluşan örneklem grubunda 22 bebek vinil izolayon torbasına yerleştirme, 37 bebek ise polietilen sarmalama gruplarına dahil edildi. Doğumda, 20, 40 ve 60. dakikada yapılan dört ölçümde vinil izolasyon torbasına yerleştirilen ve polietilen streç filme sarılan bebeklerin vücut sıcaklığı değerlerine bakıldığında; 60.
Özet (Çeviri)
Çağlar, S. (2011). The Effectiveness of Interventions to Prevent Postnatal Hypothermia After Birth in Preterm Infants. Istanbul University, Institute of Health Science, Department of Pediatric Nursing. PhD Dissertation. Istanbul.Hypothermia is a serious health problem threatening the infant?s life in neonatal period. Especially in developing countries, inappropriate delivery room environment and transport cause hypothermia in infants. The aim of this experimental study was to examine the effects of vinyl isolation bag and polyethylene wrap on the prevention postnatal hypothermia in with a gestational age of 32 weeks or less. This study was realized in the delivery unit and Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Istanbul University Istanbul Medical Faculty Hospital between December 2009-June 2011. Infants were selected randomly. A total of 59 infants under the age of 32 gestational weeks were included in this study. Twenty two infants were placed in the vinyl isolation bag and 37 infants were wrapped with polyethylene film after birth.