1980 sonrası çağdaş Türkiye sanatında sanatsal bir eylem olarak dikiş ve sanatsal bir malzeme olarak tekstil
Stiching as an action and textile as a material in contemporary art in Turkey since 1980s
  1. Tez No: 370144
  2. Yazar: SEHER UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAFİYE BAŞAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
“1980 Sonrası Çağdaş Türkiye Sanatında Bir Eylem Olarak Dikiş ve Bir Malzeme Olarak Tekstil”başlıklı bu tez, Türkiye'ye ait belli bir sanatsal dönemin yazıya çok geçirilmemiş, fragmanlar halindeki bir dönemini tekstil malzemenin kullanıldığı sanatsal ürünler üzerinden inceleme amacı taşımaktadır. Bu malzemenin Türkiye özelinde, sanatın, malzeme arayışına girdiği ve bilinen kalıpları sorguladığı bir dönemde kullanılıyor oluşu, malzemenin doğası gereği çağrıştırdığı“emek”,“kadınlık”ve“zanaatler”le ilgili anlamlar ve dizgelerin ne ölçüde sanatçılar tarafından sahiplenildiği çalışma içerisinde sorgulanan bir unsur olmuştur. Çalışmanın içeriğini oluşturacak yazılı sanat kaynaklarının; sosyolojik, ekonomik temelli kaynaklara oranla çok daha az olması sebebiyle, bu inceleme, malzemeyi kullanan sanatçılarla görüşmeler ve sözlü tanıklıkların yanı sıra, bazı yazışmalar sonucu alınan anekdotlar ve çeşitli kaynaklardaki bilgilerin harmanlanmasıyla toplanmıştır. Tüm bu bilgilerin ışığında, Türkiye'de, sanatın dünyaya entegre olmanın tüm olumlu ve olumsuz yönlerini alarak, Batı sanatı ile benzer şekilde geliştiğini ancak Batı sanatının geçirdiği düşünsel atmosferden yoksun olduğundan ya da“zamanının ruhu”öyle gerektirdiğinden, bazı düşünceleri sahiplenmediğini söylemek de mümkündür. Araştırma süresince uzun süredir“sanat dünyası”nın malzemeye yönelik araştırmaları yeterince sorgulamadığı ya da cevapların hayli benzer olduğu ve sanatçının kendine özgü kişisel dünyasını oluşturan iç çatışmaları, düşünce ve hayallerinden bir miktar da olsa uzaklaşarak üretilmiş az sayıda sanatsal ürün ve üreten az sayıda sanatçı olduğu görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis under the headline“Stiching as an Action and Textile as a Material in Contemporary Art in Turkey since 1980s”aims to make a research about a period in Turkish art scene; that's not properly recorded in history and has a fragmentary structure; through textiled based artworks. The kind of material that is used in Turkish art scene in a time when art questions the nature of the traditional media and techniques; made it possible for the artists to investigate the context of the material; and therefore how much an artist appropriates these contexts becomes a point of criteria in this research. Since the written and recorded art and art history references are a handful; compared to the sociological, economic based ones; this research, depended mostly on interviews with the witnesses of an era that are also the artists, their views, oral histories, and anecdotes blended with a few referencing publications. Under the light of these informations, it is possible to observe that in Turkey, art scene has so far had all the advantages and disadvantages of an art market that it's been integrated with; developed in a style quite so similar to Western art -but lacking its intellectual atmosphere, and failing in adopting its mentality; probably because; that was the spirit in the last few decades. Througout this research it is easy to see that the art scene in Turkey haven't yet satisfactorily managed to investigate the material; the reactions to its nature are all very much alike and accepted gladly by everyone and of course; there are only a few artists that produces artworks while distancing themselves from a personal dimension