Ticaret şirketlerinin birleşmesinde alacaklıların korunması
Protection of creditors in company mergers
- Tez No: 370160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya ekonomisinin devam eden ve gelişen süreci içerisinde şirketler, piyasadaki gücünü arttırmak, müşteri çevresini genişletmek ve var olan rekabeti indirgemek amacıyla, birleşme yoluna gitmektedirler. Şirket birleşmelerinden sadece, birleşme tarafı şirketler değil; birleşme tarafı şirket pay sahipleri, alacaklılar, çalışanlar ve diğer menfaat grupları da etkilenmektedir. Bu sebeple, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile birlikte şirket birleşmelerine ilişkin olarak getirilen yeni düzenlemeler de, alacaklıları doğrudan veya dolaylı olarak koruyan hükümlere de önemli ölçüde yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, ticaret şirketlerinin birleşmesinde alacaklıların korunmasına yönelik hükümleri, TTK ve yeri geldikçe ilgili kanun hükümleri çerçevesinde ayrıntılı olarak incelemektir. Tez kapsamında birinci bölümde genel olarak birleşme kavramına, şartlarına, ilkelerine ve usulüne yer verilmiş; ikinci bölümde, ticaret şirketlerinin birleşmesinde alacaklıların durumu, talep edilebilecek alacak kavramı ve TTK hükümleri çerçevesinde alacaklıların korunmasına ilişkin hükümler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde, ticaret şirketlerinin birleşmesinde özellik teşkil eden durumlar ve bu durumların alacaklılara etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due the world's growing economy, companies concentrate on merger activities in order to make its capitals and potencies stronger, spread their customer bases out and be competitive against their rivals. Not only merged companies, but also creditors, shareholders, employers and other private parties are affected from merger activities. Thus, new regulations, which protect creditors directly or indirectly against possible negative affects of merger activities, have been significantly added to relevant statutes and recently legislated Turkish Commercial Code (Code number: 6102). The purpose of this research is to make a present detailed review of the regulations which protect creditors by taking Turkish Commercial Code and other relevant statutes into consideration. In the first part of the thesis, the concept of merger and its provisos, principles and procedure are examined; In the second part, position of creditor during merger activities, the concept of claimed benefits and the regulations regarding protection of creditors are reviewed taking new rules cognizance of Turkish Commercial Code, into consideration In the final part of the thesis, merger activities with differentiated features and their effects to creditors are examined.