6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde anonim şirket birleşmelerinde pay sahiplerinin ve alacaklıların korunması
Within the context of the Turkish Commercial Code no. 6102, protection of shareholders and creditors at joint stock companies' merger
  1. Tez No: 652083
  2. Yazar: MERVE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Birleşme, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda ticaret şirketlerinin gerçekleştirebilecekleri yapısal değişiklik türlerinden biri olarak düzenlenmiştir. Birleşmenin türleri açık olarak belirtilmemekle birlikte,“devrolma yoluyla birleşme”ve“yeni kuruluş yoluyla birleşme”şeklinde iki hukuki türünün olduğu kabul edilmektedir. Öte yandan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda özellikle devralma yoluyla birleşmeye ilişkin düzenlemeler yapıldığı görülmektedir. Birleşme sonucunda birleşmeye taraf şirketlerden en az birinin tasfiyesiz dahi olsa sona erecek olması ve külli halefiyet gibi sonuçları sebebiyle birleşmenin şirket pay sahipleri ve alacaklıları üzerinde büyük etkisi vardır. Bu sebeple de çalışmamızda, anonim şirketlerin birleşmesiyle sınırlı olarak, birleşmede pay sahipleri ve alacaklıların korunması konusu incelenmiştir. Pay sahiplerinin ve alacaklıların korunması konularına geçmeden önce öncelikle birleşmenin tanımı, nedenleri ve türleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra da birleşmede pay sahiplerinin korunması hususu incelenmiştir. Pay sahiplerinin korunması bakımından“ortak olma durumunun devamı ilkesi”, bununla bağlantılı olarak payların değişim oranı, bilgi edinme ve inceleme hakkı, devralma yoluyla birleşmede devralan şirketin sermayesini artırma zorunluluğu dâhil pek çok husus irdelenmiştir. Daha sonra da birleşmede alacaklıların korunması hususu, alacaklıların hem kurumsal hem de bireysel korunması şeklinde ayrıma gidilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Merger is regulated under the Turkish Commercial Code No. 6102 as one of the restructuring instruments that companies may realize. Although the types of mergers are not clearly specified, it is accepted that there are two legal types thereof;“merger by acquisition”and“merger by formation of a new company”. On the other hand, it is seen that provisions are especially for the merger by acquisition in the Turkish Commercial Code No. 6102. The merger has a great impact on the shareholders and creditors of the company due to the fact that at least one of the companies that are party to the merger will be terminated even without liquidation and the consequences such as total subrogation. For this reason, in our study, limited to the merger of joint stock companies, the protection of shareholders and creditors in the merger has been examined. Before moving on to the protection of shareholders and creditors, the definition, reasons and types of merger have been emphasized. Afterwards, the issue of protecting the shareholders in the merger has been examined. In terms of protecting the shareholders, many issues including the principle of“continuation of privity”, the change rate of shares, the right to obtain and review information, and the obligation to increase the capital of the acquiring company in the merger through acquisition have been scrutinized. Later on, the protection of creditors in mergers has been examined by making a distinction between institutional and individual protection of creditors.