Sınıf öğretmenliği ana bilim dalı öğrencilerinin öğretmenlik mesleği öz yeterlik inançları
Department of primary school teaching students' self efficacy beliefs on teaching profession
- Tez No: 370219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı; sınıf öğretmenliği ana bilim dalı öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine ilişkin öz yeterlik inançlarının ne düzeyde olduğunu belirlemek ve öz yeterlik inançlarının bağımsız değişkenler açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Ana bilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 1.,2.,3. ve 4.sınıf öğrencileri araştırmanın çalışma evrenini oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile orijinal formu Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması ise Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya (2005) tarafından yapılan“Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının demografik özelliklerine ilişkin sonuçlar yüzde, frekans istatistikleri ve öz yeterlik inanç puanlarının ortalama, standart sapma istatistikleri hesaplanmıştır. Ölçek puanlarının ortalama istatistikleri cinsiyet, sınıf düzeyi, öğretim şekli, mezun olunan okul, lisansüstü eğitim yapma isteği, akademik başarı düzeyi gibi değişkenlere göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Walls testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 programında analiz edilmiş olup anlamlılık düzeyi 0.05 olarak ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; araştırmaya katılan sınıf öğretmeni adaylarının genel öz yeterlik inanç düzeylerinin“oldukça yeterli”düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine ilişkin öz yeterlik inançlarının cinsiyete, sınıf düzeyine, öğretim şekline, mezun olunan okul türüne, akademik başarı düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Öğretmen adaylarının lisansüstü eğitim yapmayı isteyip istememe durumlarına göre ise; anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the level of self efficacy beliefs on teaching profession by the Department of Primary School Teaching students and to present whether there is a significant difference in self efficacy beliefs in terms of independent variables or not. The population of the study is composed of 1st, 2nd, 3rd and 4th-year students studying in Abant İzzet Baysal University Faculty of Education the Department of Primary School Teaching in 2012-2013 academic year. Descriptive survey model is used in the study. As a data collecting instrument, a demographic information form and“Teacher Sense of Efficacy Scale”which was developed by Tschannen-Moran & Hoy (2001) and adapted to Turkish by Çakıroğlu &Sarıkaya (2005) were used. The data of pre-service teachers' demographic information were analyzed to find frequency and percentage; in addition, averages and standard deviations of self efficacy beliefs were calculated. The comparison between the averages from the scale and the variables such as gender, grade, school of graduation, willingness to get graduate education, academic achievement level was done using T-test, one-way analysis of variance and Kruskal Walls Test. The collected data was analyzed via SPSS 15.0 and level of significance is 0.05. According to the results of the study, the pre-service teachers' leves of self efficacy are“quite sufficient”. It was defined that there is no significant difference between the self efficacy beliefs on teaching profession and the gender, grade, school of graduation, academic achievement level of the pre-service Primary School Teaching students. However, there is a significant difference in the variable of willingness to get graduate education.