Ergenlerde anne baba tutumu ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the relation between parental attitude and subjective well-being in adolescents
  1. Tez No: 370236
  2. Yazar: İSA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞBA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma ergenlerin anne baba tutumları ile öznel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim öğretim yılında Karabük İli Safranbolu ilçesinde ortaöğretimde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini rastlantısal olarak seçilen üç farklı ortaöğretim kurumuna devam eden 659 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Anne Baba Tutum Ölçeği”ve Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Mann Whitney U Testi, Bonferroni düzeltmeli Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, anne babasını otoriter, ihmalkar ve hoşgörülü algılayan ergenlerin öznel iyi oluşlarının, ergenlerin cinsiyetinden anlamlı ölçüde etkilenmediği bulunmuştur. Anne babasını otoriter algılayan erkek ergenlerin yaşam doyumu ve öznel iyi oluşlarının, kız ergenlere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Anne babasını demokratik ve hoşgörülü olarak algılayan ergenlerin öznel iyi oluşları anne babasını ihmalkar ve otoriter olarak algılayan ergenlerden daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgular ışığında, anne babanın olumlu tutum ve desteğinin ergenlerin öznel iyi oluşlarını yükselttiği sonucuna varılmıştır. Sonuçlar elde edilen bulgular ve literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research which aims to study the relationship between parental attitute and subjective well-being in adolescents is a qualitative research. The target population of the study has been composed of the students of secondary schools in Safranbolu District of Karabuk in 2013-2014 school year. Research sample has been formed with 659 students from randomly selected three different secondary schools.“Personal Information Form”,“Parental Attitute Scale”and“Subjective Well-Being Scales for Adolescents”have been used for data collection. The analysis of the data collected in the research has been conducted with the SPSS 20.0 program. Mann-Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test with Bonferroni correction have been used in data analysis. As a result of the research it has been found that there is no meaningful effect of gender on subjective well-being of adolescents who perceive their parents as authoritative, careless and tolerant. Life satisfaction and subjective well-being level of male adolescents have been found higher than female adolescents. The level of subjective well-being of adolescents who perceive their parents as democratic and tolerant is higher than that of the adolescents who perceive their parents as careless and authoritative. In the light of the foregoing findings, it has been concluded that positive attitute and support of parents enhance the level of subjective well-being of adolescents. The results have been discussed in consideration of findings and related theoretical background.