Örgütsel güven ile tükenmişlik arasındaki ilişkide algılanan örgütsel özdeşleşmenin aracılık etkisi: Uygulamalı bir çalışma
The mediating effect of organizational identification on the relationship between organizational trust and burnout: A practical study
- Tez No: 370252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURDU MEHMET BİÇKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Örgütlerin nihai hedefleri arasında örgüt sürekliliğini sağlamak ve örgüt hedeflerine ulaşmak bulunmaktadır. Bu kapsamda nitelikli insan kaynaklarına sahip olmak önemli bir noktayı teşkil etmektedir. Çalışanların örgütlerine duydukları güven ve özdeşleşmeleri de örgüt hedeflerini gerçekleştirmede özellikli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada örgütsel güven ile tükenmişlik boyutları arasındaki ilişki ele alınmış ve örgütsel özdeşleşmenin bu ilişkideki rolü incelenmiştir. Nevşehir liselerinde görev yapan öğretmenler örneklem olarak çalışma kapsamına alınmıştır. Bu çalışmada örgütsel etkinlik ve verimlilik üzerinde doğrudan etkileri bulunan örgütsel güven ve örgütsel özdeşleşme düzeylerinin geliştirilmesi ve tükenmişliğin önlenmesi süreçlerinde yol gösterici bir takım ipuçları amaçlanmıştır. Ayrıca örgütsel güvenin örgütsel özdeşleşme aracılığıyla tükenmişlik düzeyini azaltmasına yönelik bir model sunmaktır. Araştırma bulguları örgütsel güven ile örgütsel özdeşleşme arasında, örgütsel güven ile kişisel başarı arasında ve örgütsel özdeşleşme ile kişisel başarı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, örgütsel güven ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma arasında ve örgütsel özdeşleşme ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Buna ilaveten örgütsel özdeşleşme örgütsel güven ile duyarsızlaşma ve kişisel başarı arasındaki ilişkide tam aracılık etkisine sahipken örgütsel güven ile duygusal tükenme arasında kısmi aracılık rolü üstlenmektedir. Bu araştırmada bazı kısıtlılıklar bulunmakla birlikte geleceğe yönelik bir takım öneriler de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basic goals to ensure organizations' continuity and realize their targets are amoung the final goals of organizations. In this context, it is significant to have qualified human resources. Employees' trust and identification to their organizations play an important role to achieve these goals as well. So, this study surveys the relationship between organizational trust and burnout dimensions and the mediating role of organizational identification on that relationship. The teachers working in the high schools in Nevşehir are included in the study sample. This study aims to give some guiding tips for the process of burnout prevention and the development of organizational trust and organizational identification levels, having direct impact on organizational productivity and efficacy. In addition, it provides a model of organizational trust through organizational identification to reduce the level of burnout. Research findings reveal a positive and significant relationship between organizational trust and organization identification, organizational trust and personal achievement and between organizational identification and personal achievement. However, it is determined that organizational trust is negatively related to emotional exhaustion and depersonalization and organizational identification is also negatively related to them. Organizational identification mediates fully the relationship between organizational trust and depersonalization and personal achievement while it mediates partially the relationship between organizational trust and emotional exhaustion. There are some limitations and suggestions for further researches in this study.