Kurumsal yönetimin işletmelerin finansal raporlarının kalitesi üzerine etkisi: Kayseri'de faaliyet gösteren büyük ölçekli işletmelerde bir araştırma
The effect on the quality of corporations financial repport of corporate management: an application on large scale corporations in Kayseri
- Tez No: 370251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İşletmeler, belirli amaçlara ulaşmak için kurulurlar ve bu amaçlarına ulaştıkları sürece faaliyetlerine devam ederler. İşletmelerin genelde kuruluş amaçları kâr elde etmektir. İşletmeler gerek kârlılığı, gerek topluma hizmet etmeyi, gerekse sürekliliği amaç edinmiş olsun, hedeflerine ulaşabilmek için belirli bir örgüt yapısına ihtiyaç duyar. İşletmelerin günümüzde kaliteli ve verimli bir şekilde hedeflerine ulaşabilmesi profesyonel bir yönetim anlayışına bağlıdır. Buda ancak kurumsal yönetim anlayışı ve bu anlayışın uygulanması ile mümkündür. Kurumsal yönetim günümüzde artık hemen hemen bütün orta ve büyük ölçekli, hatta aile işletmelerinde bile kullanılmaktadır. Kurumsal yönetim bir işletmenin bütün bölümleri özellikle muhasebe bölümünü yakından etkilemektedir. Kurumsal yönetim ilkeleri ve işletmelerin finansal raporları arasında yakından bir ilişki vardır. İşte bu çalışmada da kurumsal yönetimin işletmelerin finansal raporları kalitesi üzerine etkisinin ölçülmesi esas alınarak, çeşitli ifadeler kullanılıp Kayseri'de faaliyet gösteren büyük ölçekli işletmelere uygulanmıştır. Bu uygulamaya katılan katılımcıların ifadelere verdiği yanıtlara göre kurumsal yönetim ve kurumsal yönetim ilkelerinin işletmelerin finansal raporlarının kalitesi üzerine etki düzeyleri ölçülmüş, değerlendirilmiştir ve sonuçlara göre kurumsal yönetim ile finansal raporlama arasında pozitif bir ilişkiye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses are created with a specific aim and will operate until that specific aim is reached. The general aim of businesses is making profit. Businesses need the presence of organizational structures for every instance like: making profit, as helping the society, as well as the continuity of the business. A professional management is needed for a business to reach the specific aim that is set up with high quality and efficient business, and this is only possible with corporate governance and the application of this understanding. This corporate management is used by almost all medium and large scaled businesses. Corporate management affects all divisions and especially the division of accounting. There is a close relationship between corporate management principles and the financial reports of businesses. İn this theses, different expressions have been used on large scale businesses in Kayseri for the effect of corporate management on the financial reports quality of businesses. The level of impact on financial reports with corporate management and the principles of corporate management are tested with the answers of participants involved in this application and is evaluated at the same time. The results that corporate management has a positive effect on financial report have been reached.