Sağlık hizmetleri iletişiminde mobil sağlık: 'Adımsayar' uygulaması örneği
Mobile health in healthcare communication, case study: 'Adımasayar' application
  1. Tez No: 370277
  2. Yazar: SERAY ÖNEY DOĞANYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NAZLI AYTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Health, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sağlık uygulayıcılarının en önemli amacı, bireyin bedensel, ruhsal, düşünsel ve sosyal olarak tam bir iyilik hali içerisinde olmasını sağlamaktır. Bu amacı ancak bireyin hastalığını yönetmekle ve/veya sağlığını korumada doğru tutum ve davranışı sergiletmekle gerçekleştirebilir. Sağlık Hizmetleri İletişimi doğru iletişim stratejileri ile kullanıldığında, dijital iletişim araçlarının yardımıyla kişiye özel uygulamaları zaman ve yer sınırı olmaksızın, eş zamanlı olarak verebilmekte; bireyin ilgili sağlık davranışını gerçekleştirmesine destek olabilmektedir. Sağlık hizmetleri iletişiminde mobil sağlık uygulamaları, günümüzde üçüncü dünya ülkelerinde bulaşıcı hastalıkların yönetilmesinde cep telefonları aracılığı ile kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ise, akıllı telefonlar ve mobil cihazlara indirilen sağlık uygulamaları ile, kronik hastalıkların yönetilmesinde ve sağlığı koruma amaçlı davranış kazandırmada kullanılmaktadır. Fogg (2002) mobil teknolojilerin; eğlendirici, yönlendirici, interaktivite sağlayıcı kolaylaştırıcı, taşınabilir, 7/24 hizmet verebilir özellikleri ile gelecekte“ikna edici bilgisayar teknolojileri (Kaptaloji)”kapsamında olacağını söylemektedir. Bu teknolojiler doğru tasarım ve doğru iletişim stratejileri ile kullanıldığında, özellikle davranış değişikliği yaratmada ve davranışın sürdürülebilir olmasında etkili olabilmektedir. Bu uygulamaların, hedef davranışın sürdürülmesini etkin kılacak (daha ikna edici olacak) şekilde nasıl güçlendirilebileceğini araştırmak tezin temel amacıdır. Bu tezde, bireye daha hareketli bir yaşam kazandırmak amacıyla, akıllı mobil telefona indirilen Adımsayar uygulamasının, kullanmayı devam etmeye yönelik motive edici etkileri, belirlenen hipotezler çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important aim of the healthcare practitioners is to obtain the individual's physical, mental, intellectual and social well-being. This aim can only take place if individual manages his/her own disease and/or does the right attitude for protecting his/her own health. Healthcare Services Communication, if used with the right communication strategies and with the help of digital communication tools, can give customized applications without limits of time and place simultanoesly and it also can give support to individual to implement health attitude. Today, mobile healthcare applications have been used to manage infectious diseases in 3rd World countries through mobile phones. However in developed countries, the healthcare applications downloaded to smart phones and mobile phones, used to manage chronic diseases and to gain an attitude to protect the healthcare. Fogg (2002) claims that; by being amusing, guiding, interactivty provider, facilitator, portable and with the feature that can serve 7/24, mobile technologies will be in the extent of“ convincing computer technologies”Captology in the near future. These technologies, when used with the right design and the right communication strategies, can be effective especially in creating behavior change and sustainable behavior. The main purpose of this thesis is to search how these applications will reinforce the targeted behaviour to maintain them in a more effective way (in a more convincing way). In this thesis, with the aim of giving the individual more active life, the Pedometer application downloaded to smart phones and the motivating effects to continue on using that applicaiton have been analyzed in accordance with the designated hypothesis.