Les relations entre la France et la Turquie durant la presidence de Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy başkanlığı döneminde Türkiye ve Fransa siyasi ilişkisi
- Tez No: 370276
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Özet Fransa-Türkiye ilişkileri , Nicolas Sarkozy Cumhurbaşkanı olduğu zamanlarda en düşük seviyedeydi. Yıllardır süregelen politik, ekonomik ve kültürel alış verişler 2007 yılından itibaren ,iki devlet arasında bir diplomatik kriz yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Krizin nedeni başta Türkiye'nin Avrupa Birliğine adaylık talebi ve 1915 olaylarıdır. Bilindiği gibi Fransa 2007 den beri Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üyeliğine en başta karşı çıkan ülkedir, üstüne üstlük Türk hükumetine de 1915 olaylarını bir '' soykırım '' olarak tanıması için de elinden geleni yapmasıdır.
Özet (Çeviri)
Abstract Relations between France and Turkey during the presidency of Nicolas Sarkozy were at the lowest level. After years of economic and cultural cooperation on policy, 2007 marked a diplomatic crisis between the two countries. Two issues informed the crisis: the demand for the integration of Turkey into the European Union and questions surrounding events that occurred in 1915. France continues to present itself as Turkey's main opponent in the EU and seeks recognize the Turkish government's actions in 1915 as“genocide”.