Mobil iletişim hizmetlerinde sunulan yenilikler ve bu yeniliklere ilişkin tüketici ilgisi: Niğde örneği
Mobile communication services offered on the consumer interest in innovation and innovations: The case of Niğde
  1. Tez No: 322299
  2. Yazar: LATİF GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin son yirmi yıl içerisinde çok hızlı geliştiğini görmekteyiz. Kablolu iletişiminin dahi son altmış yıl içinde yayıldığı göz önüne alındığında, bu sürecin ne derece hızlı geliştiğini daha iyi görmekteyiz. İnternet hizmetleri ve diğer bilgi hizmetlerine paralel olarak hızla gelişen mobil teknolojilerle beraber mobil cihazlar hayatımıza girdiğinden beri mobil iletişim servisleri de tüketicilerin ihtiyaçlarına hizmet eden büyük bir sektör haline gelmiştir. Bazı mobil servisler sektörün olgunlaşmamış dönemlerinde beklenen ilgiyi görememiş olsa da takip eden yıllarda sunulan mobil yenilikler, bireysel mobilite ve özgürlük sağlaması, firmaların operasyonlarında etkinlik ve dolayısıyla rekabet gücü sağlaması, eğitim, sağlık, finans ve devlet işlemlerinde etkinlik sağlaması dolayısı ile çığır açan internet hizmetlerinin son derece önemli bir tamamlayıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta mobil servislerin artık kablolu iletişimin alternatifi olması konusundaki vizyon hızla yayılmaktadır.Mobil iletişim operatörlerinin sundukları mobil hizmetlerin pazarlamasına ilişkin faaliyetleri hizmet pazarlaması içerisinde değerlendirebiliriz. Ancak bu yeni hizmet türü teknolojik olarak sürekli değişimin ve gelişmenin yaşandığı, son derece dinamik bir hizmet türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketicilere sunulan mobil yeniliklerden bazıları faydalı olmasına rağmen, tüketicilerin kendi kişisel özellikleri veya teknolojiye karşı tutumları ya da tüketicilerin bu yeniliklere ilişkin algıladıkları yeniliklere ait karakteristikler sebebiyle hak ettiği ilgiyi göremeyebilmektedir. Mobil kullanıcıların ilgisini çeken servisler yaratmak ise operatörlerin pazardaki başarısı açısından önem taşımaktadır. Burada en önemli nokta kullanıcıların ihtiyaçlarından yola çıkarak ortaya konan yeniliklerin pazarlanması anlayışıdır.Çalışmada mobil iletişim hizmetlerindeki yeniliklerin özellikleri ve mobil kullanıcıların bu yeniliklere ilişkin ilgileri incelenmekte, mobil servislerde öne çıkan yenilikler ve operatörlerin bu yeniliklerin başarılı şekilde benimsenmesine ne gibi etkileri olduğu üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies have been developing very rapidly in the last two decades. The diffusion speed of wired communications in last sixty years reflects the dimensions of market growth conspicuously. Since the mobile devices have become a part of our lives simultanously to internet and other information technologies, mobile services also have become a big industry to fulfill consumer needs. Despite some mobile services couldn't accomplish a noteworthy interest from consumers in the immature years of industry, following years proved an enormous explosion by providing freedom, mobility to individuals, efficiency, competitive advantage to companies, education, healthcare, finance and government operations. Moreover, mobile technologies become a vital part of internet and ip technologies, carrying internet to a higher level of benefit for consumers. The vision regarding mobile services becoming as the sole alternative of fixedline and wired communications diffuses rapidly. The marketing activities of mobile services offered by mobile network providers can be acknowledged as service marketing. However this service category is combined of cutting edge and dynamic technologies. Some of mobile innovations might not attract consumer interest due to consumers' own characteristics or attitudes towards technologies or due to perceived characteristics of innovations even though they provide consumers with further benefits. Creating innovative solutions which attract consumer interest is a very crucial aspect for the succes of services. Naturally the vital point is deriving the innovation idea from consumer needs.In the study, the attributes of mobile innovations and consumer interest towards those new services are analysed, the prominent mobile innovations and the impacts of operators on adoption of those services are examined.