Dürüstlük kuralına aykırı işlem şartları kullanmak suretiyle haksız rekabet oluşturmak
Unfair competition using general terms and conditions
- Tez No: 370283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ANLAM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda, 6762 sayılı Ticaret Kanunu düzenlemesinden farklı olarak, dürüstlük kuralına aykırı genel işlem şartları kullanımı açıkça bir haksız rekabet hali olarak öngörülmüştür. Genel işlem şartı kullanımına ilişkin düzenlemelerin asıl yerinin Türk Borçlar Kanunu olması, kurumun haksız rekabet hukuku temeline yerleştirilmesini gerekli kılmaktadır. Zira haksız rekabet hukuku haksız fiilin bir görünümü olarak karşımıza çıkmaktayken, genel işlem şartlarına ilişkin Türk Borçlar Kanunu düzenlemesi sözleşmeler hukukunda düzenlemeler getirmektedir. Bu bağlamda genel işlem şartı kullanımının hangi şartlar altında haksız rekabet teşkil edeceğinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Ayrıca haksız rekabet hükümleri sebebiyle uygulanacak yaptırımlar ile Türk Borçlar Kanunu hükümleri bağlamında uygulanacak yaptırımlar arasındaki ilişkinin de incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Commercial Code numbered 6102 (TCC) introduced many changes into the field of unfair competition law, as well as into other areas of law. The subject of this study is“usage of general terms contrary to the principle of good faith”, which is considered as a market behavior under the TCC and stated to be an unfair competition practice under the same. This introduction to the TCC, which corresponds to Article 8 of the Federal Law against Unfair Competition of Switzerland, aims to check the usage of the general terms, which has become almost an obligation as per the requirements of the commercial life. Unlike the Swiss law, the general terms and conditions are regulated under the Turkish Code of Obligations Articles 20 to 25. This amendment to the TCC also has the object to regulate the general terms and conditions notion under the context of the unfair competition law.