Enformasyon çağında teknik sorununa determinist yaklaşım Jacques Ellul örneği
L'approach deterministic ou problem de la technique a l'age de l'informatique l'example Jacques Ellul
- Tez No: 370286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMİ BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, İletişim Bilimleri, Philosophy, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Jacques Ellul'un tekniğe ilişkin görüşlerini ortaya koymak ve yazarın determinist bakış açısı ile ilgili bilgi sahibi olmaktır. Çalışma boyunca teknik, 'bir sorun' olarak ele alınırken tekniğin önceki dönemlerde geçirdiği evreler üzerinde durularak, tekniğin bilim ve makine ile olan devamlı karıştırılan ilişkisi sorgulanmaktadır. Jacques Ellul'un determinist bakış açısının açımlanarak üzerinde durulduğu bu çalışma boyunca tekniğin yapısı ve geleceği hakkında bir fikir sahibi olmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to put forward Jacques Ellul's ideas on technics and have knowledge of the author's deterministic point of view. The complex relationship of technics between science and machine has been deeply analyzed by handling technics“as a problem”throughout the work within the framework of previous stages of technics. Jacques Ellul's deterministic perspective has been explored in every part of the study with the aim of having an idea the structure and future of technics.