Hayvan refahı, hayvan hakları, hayvan hukuku
Animal welfare, animal rights, animal law
- Tez No: 370287
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Günümüz toplumları hayvanlarla başta endüstriyel hayvancılık ve bilimsel araştırmalar gelmek üzere birçok şekilde ilişki halindedir. Milyarlarca hayvan insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bunların refahı ve haklarının olup olmadığı ahlaki düzlemde bir tartışma konusudur. Hukuk düzenleri de farklı şekillerde insanların hayvanlarla olan ilişkilerini düzenlemektedir. Söz konusu çalışma, hayvan refahı ve hayvan haklarının felsefi kuramda temellendirmeyi, bunların günümüzdeki pozitif hukuktaki yansımalarını olan hayvan hukukunu sunmayı ve Türkiye'deki hayvan hukuku için reform önerileri vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's societies are in relation with animals in various aspects; industrial farming, scientific research in particular. Billions of animals are used by men. Whether their welfare and rights exist is a controversy on moral level. Legal systems also regulate the relations between men and animals in differing ways. This work aims to ground animal welfare and animal rights in philosophical theory; to present the reflection of these concepts in law as animal law; and to provide reform proposals for animal law in Turkey.