L'anti-Américanisme en Turquie: Les causes, les dynamiques et les conséquences
Türkiye'de Amerikan karşıtlığı: Nedenleri, dinamikleri ve sonuçları
- Tez No: 370285
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, yarım asırdan fazla süredir ABD müttefiki olan Türkiye'de gelişen ve son yıllarda hızlı bir yükselişe geçen Amerikan karşıtlığının nedenlerini, dinamiklerini ve sonuçlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma öncelikle Dünya'daki Amerikan karşıtlığını felsefi ve tarihsel boyutuyla ele alıyor ve küresel olarak Amerikan karşıtı ideolojiyi güncel tartışmaları göz önüne alarak değerlendiriyor. Bunun yanında Amerikan karşıtlığının farklı tanımlarına yer vererek çeşitlerini ve boyutlarını inceliyor. Ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde başlayan ilişkilerle birlikte yaşanan sorunları tarihsel olarak ortaya koyarak günümüze kadar aşama aşama değerlendiriyor. Daha sonra bu nedenlerin ortaya koyduğu dinamikler teker teker inceleniyor. Son olarak ise Türkiye'nin mevcut siyasi yapısı içerisinde Amerikan karşıtlığının ideolojik olarak dönüştürücü gücü ele alınıyor ve Dünya'daki Amerikan karşıtı hareketler içerisinde Türkiye örneğinin hangi tip Amerikan karşıtlığına tekabül ettiği tespit ediliyor.
Özet (Çeviri)
The intention of this work is to examine the causes, dynamics and conclusions of the anti-Americanism that is growing and has increased rapidly in recent years in Turkey, a country which has been an ally of the United States for more than half a century. The work first takes into consideration historical dimensions and the anti-American philosophies of the world and evaluates universal anti-American ideology by considering current debates. Along with this, it allows for the investigation of the different definitions of anti-Americanism and its various types and dimensions. Following this, the problems experienced in the relations between the United States and Turkey beginning from the final period of the Ottoman Empire and gradually proceeding step by step to today are explored. Then the dynamics that these causes put into play are inspected. Finally, the ideologically transformative power of anti-Americanism in Turkey's existing political structure is handled and the type with which Turkey's example corresponds among the anti-American movements in the world is evaluated.