Türk sinemasında bir tür olarak güldürü: Ertem Eğilmez filmleri
Comedy in Turkish cinema: Ertem Eği̇lmez movies
- Tez No: 370355
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Ertem Eğilmez'in 1974-1984 yılları arasında yaptığı“toplumsal eleştiri ve toplumsal mesaj”içeren güldürü filmlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tezin birinci bölümünde; sinemanın icadı ve hangi aşamalardan geçtiğini incelemek amacıyla sinema tarihi ve Türk sinema endüstrisinin kurulması kronolojik olarak açıklanmıştır. Tezin kapsamında olan güldürü sinemasının daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla sinemada türler bir bütün olarak ele alınmış ve güldürü dışında ki türler bu bölümde açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; komedi sinemasının doğuşu, katkı sağlayan yönetmenler ve oyuncular yine kronolojik olarak incelenerek Türk sinemasında güldürü başlığına gelinmiştir. Bu başlık altında ise; güldürünün Türk sinemasında ki yeri ve ünlü güldürü ustaları ele alınmıştır. Yine bu bölümde, tez konusunu oluşturan Ertem Eğilmez sineması; 1974-1984 yılları arasında diğer eş zamanlı yönetmenlerle ele alınmış ve Ertem Eğilmez'in sinema tarihimizde ki yeri, katkıları açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise; Ertem Eğilmez'in 1974-1984 yılları arasında yönettiği“toplumsal eleştiri ve toplumsal mesaj”içeren güldürü türündeki dokuz filmin söylem analizi yöntemi kullanılarak çözümlemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study social critics and social messages of Ertem Eğilmez movies from 1974 to 1984 has been analyzed. In the first part of the thesis, to understand the founding of cinema and the phases cinema has passed, history of cinema and the steps Turkish cinema industry has gone through has been chronologically explained. To enable better understanding of comedy which is the main subject of the thesis, all other genres have been studied together and except for comedy they have been explained in this part. In the second part, the birth of comedy, directors who has contributed has been chronologically studied in relevance to comedy in Turkish cinema subject. Under this heading, the place of comedy in Turkish cinema and masters of comedy who has contributed has been studied. Again in this part, Ertem Eğilmez's movies between 1974-1984 have been analyzed in connection with other Works of the time and his place in our cinema culture and his contribution has been explained. In the third part of the analysis, Ertem Eğilmez movies between 1974-1984 has been analyzed using the discourse analysis method.